لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

پژوهش جدید: افزایش مالیات ثروتمندان در دولت اوباما به اقتصاد آسیب نزد


یک تحقیق جدید می گوید افزایش مالیات ثروتمندان که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا به اجرا در آمد به اقتصاد این کشور و رشد درآمد آنها آسیب نزد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجنشبه ۱۳ آبان، امانوئل سائز یک استاد اقتصاد در دانشگاه برکلی کالیفرنیا نتایج این تحقیق را منتشر کرد.

نتایج این تحقیق با تبلیغات انتخاباتی مرتبط است که هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا سیاست های به شدت متفاوتی را در مورد مالیات اعلام کرده اند.

دونالد ترامپ گفته است که مالیات ها را به شدت کاهش خواهد داد که به طور عمده به نفع یک درصد ثروتمند جامعه خواهد بود. هیلاری کلینتون نیز می خواهد مالیات ثروتمندان را به شدت افزایش دهد و از درآمد مالیاتی در اجرای پروژه های زیربنایی و همچنین اعطای کمک‌های تحصیلی استفاده کند.

آسوشیتدپرس می گوید تحلیل‌گران مستقل به این نتیجه رسیده اند که سیاست‌های مالیاتی پیشنهادی کلینتون باعث کاهش اندک رشد اقتصادی آمریکا خواهد شد. اقتصاددان‌ها به طور عمده اینگونه فکر می کنند که اگر مالیات درآمدها افزایش یابد، آمریکاییان ثروتمتندتر کمتر کار خواهند کرد و پول کمتری ذخیره خواهند کرد که این خود به معنی سرمایه گذاری کمتر در بازار سهام و اوراق قرضه شرکت ها خواهد بود که باعث می شود شرکت‌ها پول کمتری برای وام گرفتن به منظور خرید تجهیزات داشته باشند.

با این حال، بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، امانول سائز که این پژوهش را انجام داده، می گوید پژوهش او نشان می دهد که افزایش مالیات ثروتمندان در سال ۲۰۱۳ آهنگ رشد اقتصادی را کند نکرده است؛ یا دست کم تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

او می گوید سیاست کلینتون برای افزایش مالیات نیز از همان جنس افزایش مالیات ها در سال ۲۰۱۳ است و بنابراین تاثیر آنها بر رشد اقتصاد اندک خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG