لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

باراک اوباما ناشکیبایی مذهبی را محکوم کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مراسم افطار در کاخ سفید علیه «تعصب مذهبی» سخن گفت. در این مراسم که دوشنبه شب در کاخ سفید برپا شد، باراک اوباما گفت افطار یاد آور «آزادی هایی است که ما را بعنوان آمریکایی به هم پیوند می دهد»، از جمله «حق غیر قابل انکار انجام آزادانه شعائر مذهبی خود.»

آقای اوباما شماری از فعالان جوان مسلمان آمریکایی را که حضور داشتند ستود، از جمله سامانتا ایلاف، که در پی رد درخواست شغل فروشندگی در یک فروشگاه لباس به دلیل استفاده از روسری، به دیوانعالی شکایت کرد و دادگاه به نفع او رای داد.

آقای اوباما شماری از رویدادهای مرگبار اخیر مرتبط با مذهب را محکوم کرد، از جمله تیراندازی هفته پیش در یک کلیسا در چارلستون در کارولینای جنوبی، و گفت «وقتی ارزش های ما تهدید می شود، ما بعنوان یک ملت دور هم جمع می شویم. ما بعنوان آمریکایی باید تاکید کنیم که هیچکس نباید به دلیل آنچه هست، یا آنطور که بنظر می رسد، چه کسی را دوست دارد و چه کسی را عبادت می کند، هدف قرار بگیرد. ما علیه این گونه اعمال نفرت انگیز متحد هستیم.»

آقای اوباما همچنین به بحران آوارگان که از خشونت های جاری در خاورمیانه ناشی شده است، و نیز وضعیت ناهنجار مسلمانان روهینگیا در میانمار، که از آزار در کشورشان می گریزند پرداخت و گفت: «ما امشب برای کسانی که در سراسر جهان رنج می کشند، از جمله آنهایی که رمضان را در مناطق مناقشه، محروم و گرسنه برگزار می کنند دعا می کنیم. برای مردم عراق و سوریه در حالی که وحشیگیری داعش را عقب می زنند، مردم یمن و لیبی که خواهان پایان دادن به خشونت و بی ثباتی هستند، مردمی که با قایق از جنگ و سختی فرار می کنند، مردم غزه، که هنوز از مناقشه سال پیش بخود نیامده اند، مردم روهینگیا در میانمار، شامل مهاجران در دریا که حقوق انسانی آنها باید محفوظ بماند.»

XS
SM
MD
LG