لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

باراک اوباما رکورد اعلام مناطق حفاظت‌شده ملی در آمریکا را شکست


نمایی از دریاچه بری‌یسا، در منطقه‌ای به همین نام، واقع در ایالت کالیفرنیا در شرق ایالات متحده - ۱۹ تیر ۱۳۹۴
نمایی از دریاچه بری‌یسا، در منطقه‌ای به همین نام، واقع در ایالت کالیفرنیا در شرق ایالات متحده - ۱۹ تیر ۱۳۹۴

باراک اوباما با گنجاندن سه منطقه جدید در فهرست «مناطق حفاظت‌شده ملی» در ایالات متحده، رکورد اعلام این مناطق توسط یک رئیس جمهوری آمریکا را شکست.

وی از آغاز دوران ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۰۸ تاکنون، ۱۹ منطقه مختلف در مجموع به وسعت ۲۶۰ میلیون هکتار را ملی اعلام کرده است، که از هر کدام از رؤسای جمهوری پیشین آمریکا بیشتر است.

«بری‌یسا» در کالیفرنیا که پذیرای گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی است، «واکو» در تگزاس که محل کشف بقایای ۲۴ ماموت متعلق به ۶۵ هزار سال پیش است، و «باسین و رینج» در نوادا که سنگ‌تراشی‌های مربوط به ۴ هزار سال پیش را در خود جای داده، سه منطقه‌ای هستند که روز جمعه توسط آقای اوباما به فهرست مناطق ملی ایالات متحده اضافه شدند.

بر این اساس، هرگونه طرح‌ توسعه عمرانی، عملیات اکتشفاف یا استخراج معدن، و همچنین حفاری‌های نفت و گاز از این پس در این سه منطقه ممنوع می‌شود.

بنابر اعلام کاخ سفید، وسعت این سه منطقه در مجموع حدود یک میلیون هکتار است و تصمیم دولت برای ملی کردن آنها، به اقتصاد ساکنان محلی، از گردشگری گرفته تا کسب و کارهای مرتبط، کمک خواهد کرد.

بر اساس قانونی که در سال ۱۹۰۶ میلادی به تصویب رسید، رؤسای جمهوری آمریکا این اختیار را دارند که زمین‌های عمومی کشور را حفاظت‌شده اعلام کرده، و از ساخت و ساز و عملیات عمرانی در آنها جلوگیری کنند.

با این حال برخی منتقدان، این اقدام را تصرف زمین‌های عمومی توسط دولت می‌دانند.

XS
SM
MD
LG