لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

اعتراف اوباما به بزرگترین اشتباه دوران ریاست جمهوری خود


باراک اوباما در مصاحبه با فاکس نیوز که روز یکشنبه پخش شد، در عین حال از مداخله در لیبی به عنوان "اقدامی درست" دفاع کرده است
باراک اوباما در مصاحبه با فاکس نیوز که روز یکشنبه پخش شد، در عین حال از مداخله در لیبی به عنوان "اقدامی درست" دفاع کرده است

رییس جمهوری آمریکا در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفته است که کوتاهی در برنامه ریزی لازم برای اداره لیبی پس از حمله ناتو در سال ۲۰۱۱ و سقوط معمر قذافی، شاید بزرگترین خطای سیاست خارجی او باشد.

باراک اوباما در این مصاحبه که روز یکشنبه از فاکس نیوز پخش شد، در عین حال از مداخله در لیبی به عنوان "اقدامی درست" دفاع کرده است.

به گزارش بلومبرگ، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت ایالات متحده قویا از مداخله آمریکا در لیبی حمایت می‌کرد، اما او در مبارزات انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آینده، از آن چه پس از سقوط قذافی رخ داد، از جمله هجوم نیروهایی خارجی به لیبی، برخوردهای داخلی منجر به بی‌ثباتی که به گروه های تروریستی چون داعش امکان حضور در لیبی را داد، ابراز تاسف کرده است.

ژنرال دیوید رودریگز فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا، هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت، حضور داعش در لیبی طی یک سال گذشته دو برابر شده و این گروه افراطی در حال حاضر حدود شش هزار پیکارجو در آن کشور دارد.

رابرت گیتز وزیر پیشین دفاع آمریکا نیز می‌گوید "نفوذ وزیر خارجه در گسترش هدف از نجات مردم بنغازی به تغییر رژیم در لیبی تعیین کننده بود و مطمئن نیستم اگر به خاطر نفوذ کلینتون نبود اوباما چنین تصمیمی می‌گرفت."

XS
SM
MD
LG