لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

آخرین نشست خبری اوباما: روابط سازنده آمریکا و روسیه به نفع جهان است


باراک اوباما در آخرین نشست خبری خود در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت به نفع جهان است که آمریکا و روسیه روابط سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند، اما «روحیه خصمانه» روسیه تحت ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین این امر را دشوار کرده است.

وی در این نشست خبری، که دو روز پیش از پایان دوران هشته ساله ریاست جمهوری او برگزار شد، گفت «فکر می‌کنم این به نفع آمریکا، و به نفع جهان، است که ما رابطه ای سازنده با روسیه داشته باشیم؛ و این رویکرد من در طول دوران ریاست جمهوری ام بوده است.»

آقای اوباما با بیان این که واشنگتن و مسکو با یکدیگر اشتراک منافع دارند و باید همکاری کنند، گفت که «در ابتدای ریاست جمهوری خود تلاش کردم تا روسیه را تشویق کنم عضو سازنده‌ای در جامعه بین المللی باشد و سعی کردم با رئیس جمهوری و دولت روسیه کار کنم.»

وی در ادامه گفت «فکر کنم منصفانه باشد که بگویم پس از بازگشت دوباره ولادیمیر پوتین به ریاست جمهوری و بالا گرفتن لحن ضدآمریکایی ... و القای این شبهه که هر آنچه آمریکا انجام می‌دهد برای روسیه بد است و باید جلوی آن را بگیریم ... این امر دشوارتر شد.»

به دنبال اختلاف بر سر طیفی از مسائل، مانند اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، بحران سوریه و دخالت روسیه در حملات سایبری در آمریکا به قصد تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، روابط واشنگتن و مسکو به پائین ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

باراک اوباما که دولت روسیه را متهم به دخالت در روند انتخابات هشتم نوامبر (۱۸ آبان) آمریکا کرده است، روز نهم دی ماه علاوه بر اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، دستور اخراج ۳۵ دیپلمات آن کشور از آمریکا و تعطیلی دو مجتمع متعلق به روسیه در نیویورک و مریلند را صادر کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به رغم انتقاد از این تصمیم، با درخواست وزارت خارجه خود برای اخراج دیپلمات های ایالات متحده از روسیه مخالفت کرد و با بیان این که حق واکنش را برای خود محفوظ می‌داند، گفت که منتظر دولت دونالد ترامپ خواهد ماند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده که روز جمعه رسما فعالیت خود را در مقام ریاست جمهوری آغاز خواهد کرد، پس از دیدار با مقام‌های اطلاعاتی آمریکا بدون آن که بگوید آیا نتیجه‌گیری آنها در مورد نقش روسیه در حملات سایبری اخیر را پذیرفته یا خیر، گفت که این موضوع «قطعا تاثیری در نتیجه انتخابات نداشته است.»

وی که معتقد است برای حل مشکلات جهان باید با روسیه همکاری کرد، اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت جورنال گفته است تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را «دست کم برای مدتی» حفظ خواهد کرد، اما اگر مسکو به نبرد علیه تروریسم کمک کند یا در رسیدن آمریکا به اهداف مهم خود نقش کمک کننده داشته باشد، ممکن است این تحریم‌ها را لغو کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG