لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

سخنرانی خداحافظی باراک اوباما، ۱۰ ژانویه در شیکاگو


باراک اوباما که روز دوشنبه از تعطیلات سال نو به واشنگتن بازگشت، قرار است چهارشنبه با نمایندگان دموکرات کنگره نیز دیدار کند.
باراک اوباما که روز دوشنبه از تعطیلات سال نو به واشنگتن بازگشت، قرار است چهارشنبه با نمایندگان دموکرات کنگره نیز دیدار کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده که هفده روز دیگر کاخ سفید را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا تحویل خواهد داد، می‌گوید روز سه شنبه ۱۰ ژانویه در شهر شیکاگو سخنرانی خداحافظی خود را ایراد و دستاوردهای دولت در هشت سال گذشته را تشریح خواهد کرد.

وی در ایمیلی که روز دوشنبه برای حامیانش ارسال کرد، گفت این سخنرانی «فرصتی است برای تشکر از شما بابت این سفر شگفت‌انگیز، ابراز شادمانی از راه‌هایی که شما برای تغییر کشور به سمت بهتر شدن اتخاذ کردید و ارائه ایده‌هایی درباره این که از این به بعد به کدام سمت به پیش خواهیم رفت.»

سخنرانی خداحافظی رؤسای جمهوری آمریکا، ریشه در سنتی قدیمی دارد که جرج واشنگتن در سال ۱۷۹۶ میلادی آن را بنا گذاشت.

باراک اوباما که روز دوشنبه از تعطیلات سال نو در هاوایی به شهر واشنگتن باز گشت، همچنین قرار است روز چهارشنبه با نمایندگان دموکرات کنگره دیدار کند. دیداری که گفته می‌شود تلاشی است برای حفظ دستاوردهای دولت او، از قبیل بیمه درمانی همگانی، که دونالد ترامپ و جمهوریخواهان کنگره گفته‌اند آن را لغو خواهند کرد.

اوبامای ۵۵ ساله قرار است پس از ترک کاخ سفید، تا سال ۲۰۱۹ و پایان دبیرستان دختر کوچکش ساشا، به همراه میشل همسرش، در پایتخت بماند. وی نخستین رئیس جمهوری آمریکا در یک قرن اخیر است که پس از ریاست جمهوری در واشنگتن می‌ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG