لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

بازگشت اوباما از سفر آسیائی و رویاروئی با مشکلات اقتصادی آمريکا


بازگشت اوباما از سفر آسیائی و رویاروئی با مشکلات اقتصادی آمريکا
بازگشت اوباما از سفر آسیائی و رویاروئی با مشکلات اقتصادی آمريکا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمريکا روز یکشنبه از سفری ده روزه به کشورهای آسیائی به آمریکا بازگشت، که مذاکرات مستقیم او با ون جیابائو نخست وزیرچین توجه برانگیزترین بخش آن بود.

مقامات کاخ سفید می گویند در دیدار روز شنبه این دو رهبر، که در جزیره بالی، یکی از جزایر اندونزی انجام گرفت، مسائل اقتصادی، از جمله نقل و انتقال آزاد محموله های تجاری در دریای جنوب چین، در کانون مذاکرات و تبادل نظر ها بود. گفته می شود آقای ون علیه هرگونه مداخله خارجی در منازعه دیرپای ناشی از چنین ادعاهائی هشدار داده است.

چندین کشور آسیائی از جمله ویتنام و فیلبیپین، و نیز خود چین، سالهاست که در مورد کشتیرانی در دریای جنوبی چین ادعاهائی مطرح ساخته اند.

هشدار رهبر چین به این معنا تلقی شده است که آمریکا باید خود را از این منازعه دور نگاه دارد.

پرزیدنت اوباما اکنون با مسائلی اقتصادی در داخل آمریکا روبروست که از نزدیک شدن ضرب الاجل برای توافقی میان جمهوریخواهان و دمکرات ها در مورد راههای حذف یک تریلییون و دویست میلیارد دلاراز کسری بودجه دولت فدرال مایه می گیرد.

اعضای یک کمیته ويژه کنگره آمريکا از هر دو حزب اصلی این کشور روز یکشنبه به مذاکرات خود در باره بن بست ناشی عدم توافق در مورد کاستن از مخارج برنامه های اجتماعی و بالا بردن مالیات ها ادامه دادند. این کمیته که از آن به عنوان سوپر کمیته نام برده می شود در ماه اوت و پس از آن شکل گرفت که اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمريکا نتوانستند در مورد اختلافات خود بر سر مخارج و مالیات ها به توافق برسند، و کشور در آستانه وضعیت موسوم به نکول در پرداخت دیون خارجی خود قرار گرفت، و برای اولین بار در تاریخ، شاخص معرف وضعیت ممتاز اعتباری آمريکا با تنزل روبرو شد.

گرچه پرزیدنت اوباما مستقیما در اقدامات این کمیته درگیر نیست اما از اعضای آن خواسته است برای رسیدن به توافق تلاش کنند.

آخرین مهلت کمیته برای توافق و ارائه برنامه ای اجرائی روز چهارشنبه این هفته است.

XS
SM
MD
LG