لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۴۱

آمریکا تولید برق اتمی را تقویت می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید تامین اعتبار برای ساختن نخستین نیروگاه های اتمی در مدت ۳۰ سال، فقط آغاز کوشش برای پایان دادن به وابستگی کشور به منابع انرژی خارجی است.

رییس جمهوری روز سه شنبه یک وام تضمینی ۸ میلیارد دلاری دولت را برای ساختن دو نیروگاه در نزدیکی شهر آتلانتا در ایالت جورجیا اعلام کرد.

آقای اوباما در جمع کارگران و مسئولان در یک مرکز آموزش حرفه ای در حومه واشنگتن گفت آمریکا برای تولید انرژی پاک و کاهش وابستگی به واردات نفت باید کارهای بیشتری انجام دهد.

او هشدار داد کشورهای دیگر، از جمله چین، هم اینک در انرژی پاک سرمایه گذاری می کند و آمریکا در خطر است از آنها عقب بیافتد.

هشت میلیارد دلار وام تضمینی بخشی از یک برنامه ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است که کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۵ تصویب کرد. آقای اوباما در بودجه سال ۲۰۱۱ کل کشور پیشنهاد کرده است اعتبار اجرای این برنامه به ۵۴ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

رییس جمهوری همچنین گفت به اعتقاد او انرژی اتمی مقوله ای است که می تواند به وحدت کنگره کمک کند.

رییس جمهوری گفت او بمنظور یافتن راه هایی برای سود بخش تر ساختن انرژی پاک، مانند نیروی اتمی، به قانونگذاران جمهوریخواه نزدیک شده است.

نیروی اتمی حدود ۲۰ درصد برق مورد نیاز آمریکا را تامین می کند. مخالفان در ابراز مخالفت با این پروژه به هزینه های بالای ساختن نیروگاه های اتمی، زباله های رادیو اکتیو، و مسائل ایمنی استناد می کنند.

XS
SM
MD
LG