لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۵۶

هیلاری کلینتون و رابرت گیتس: استراتژی هسته ای جدید آمریکا پیامی قاطع به ایران می فرستد


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و رابرت گیتس وزیر دفاع این کشور تغییر استراتژی اتمی آمریکا را موجب تقویت موضع دولت آمریکا در ایجاد مانع در مقابل ایران و کره شمالی خواندند.

خانم کلینتون در مصاحبه مشترک خود همراه با آقای گیتس گفت اگر ایالات متحده حمله بیولوژیک از سوی کشوری دیگر را ثابت کند، تمامی گزینه ها را بررسی خواهد کرد.

طبق راهبرد جدید هسته ای آمریکا که هفته گذشته به اطلاع عموم رسید، آمریکا در مقابل حمله احتمالی شیمیایی و بیولوژیک کشورهای غیر هسته ای و پای بند به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی، به این کشورها حمله اتمی نخواهد کرد.

هرچند آقای گیتس و خانم کلینتون می گویند این برنامه شامل جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی نمی شود زیرا این کشورها پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را رعایت نمی کنند. معنای این اقدام آمریکا این است که در صورت حمله اتمی ایران یا کره شمالی به ایالات متحده، واشنگتن گزینه حمله نظامی علیه آن دو را بررسی می کند.

رابرت گیتس در سخنان اخیر خود همچنین گفت اگر کشوری در حال ساخت سلاح بیولوژیک باشد که بتواند ایالات متحده را به خطر اندازد یا نگرانی جدی برای آن پدید آورد، حق خود در تغییر سیاست راهبرد هسته ای را محفوظ می داند.

هیلاری کلینتون گفت بزرگترین نگرانی جهان در مسئله امنیت هسته ای، قرارگرفتن مواد اتمی در دسترس گروه های تروریستی مثل القاعده است.

رابرت گیتس گفت درباره توانایی های هسته ای جمهوری اسلامی گفت تهران تا تولید سلاح اتمی فاصله دارد. وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت برنامه اتمی تهران در حال پیشرفت است اما این روند از آنچه که تهران پیش بینی می کرد، کندتر است.

XS
SM
MD
LG