لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

هشدار باراک اوباما درباره تروریست های مسلح به سلاح هسته ای


رهبران جهان برای شرکت در همایش امنیت هسته ای، در واشنگتن پایتخت آمریکا گرد هم آمده اند تا درباره یک استراتژی جهانی با هدف دور نگه داشتن سلاح اتمی از دسترس تروریست ها تصمیم بگیرند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده که عصر دوشنبه به وقت واشنگتن، این نشست دو روزه را افتتاح می کند، می گوید تروریست های مسلح به سلاح هسته ای، «بزرگترین تهدید» علیه امنیت آمریکا به شمار می روند.

آقای اوباما روز یکشنبه به خبرنگاران گفت سازمان های تروریستی مثل القاعده برای به دست آوردن سلاح اتمی در تلاشند و اگر در این راه موفق شوند امنیت جهان در سال های پیش رو دستخوش تغییر خواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا تروریست ها از به کار گیری از این سلاح ها امتناع نخواهند کرد.

باراک اوباما ابراز امیدواری کرد کشورهای دیگر در جلوگیری از دسترسی تروریست ها به مواد و ابزار هسته ای بالقوه خطرناک، طی چهار سال آینده همکاری کنند.

کره شمالی، جمهوری اسلامی ایران و سوریه به این نشست بین المللی دعوت نشده اند و به دلیل برنامه های هسته ای مشکوک، هدف بیشترین موج انتقادات از سوی غرب هستند.

رئیس جمهوری آمریکا با چندین تن از سران شرکت کننده در همایش بین المللی امنیت هسته ای، به طور جداگانه ملاقات و مذاکره خواهد داشت.

آقای اوباما روز یکشنبه با رهبران رقبای هسته ای هند و پاکستان جداگانه ملاقات کرد. او همچنین با نمایندگان قزاقستان و آفریقای جنوبی نیز ملاقات کرد.

باراک اوباما روز دوشنبه با رهبران اردن، مالزی، ارمنستان و چین ملاقات های جداگانه خواهد داشت.

کاخ سفید از ملاقات میان آقای اوباما و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در روز سه شنبه خبر داده است. این دیدار تنها یک هفته پس از آن صورت می گیرد که ترکیه سفیر خود را به واشنگتن بازگرداند.

سفیر ترکیه در اعتراض به رأی یک کمیته کنگره آمریکا به قطعنامه ای که کشتار ارامنه به دست عثمانی ها در زمان جنگ جهانی اول «نسل کشی» نامید، از آمریکا فراخوانده شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از شرکت در این نشست خودداری کرده و در عوض وزیر انرژی اتمی اسرائیل در این همایش شرکت می کند. دلیل این امر نگرانی از دریافت انتقادها درباره برنامه سلاح های اتمی اعلام نشده اسرائیل است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت جهان چشم خود را به روی برنامه اتمی اسرائیل بسته است. او گفت در همایش واشنگتن این مسئله را مطرح خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG