لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

استقبال با احتیاط آسيا از توافق اتمی آمریکا و کره شمالی


استقبال با احتیاط آسيا از توافق اتمی آمریکا و کره شمالی
استقبال با احتیاط آسيا از توافق اتمی آمریکا و کره شمالی

تصمیم کره شمالی به تعلیق آزمایش تسلیحات اتمی و موشک های دوربرد با استقبال احتیاط آمیز در آسیا روبرو شده است، در آنجا بسیاری از مردم تاریخ قول های نقض شده پیونگ یانگ را بیاد می آورند.

مقامات آمریکا و کره شمالی این تصمیم را روز چهارشنبه همزمان اعلام کردند و گفتند پیونگ یانگ همچنین دیگر فعالیت های اتمی، از جمله غنی سازی اورانیوم، را متوقف خواهد ساخت. در این میان، امریکا می گوید برنامه تحویل ۲۴۰ هزار تن کمک عذایی به کره شمالی را اجرا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ژاپن روز پنجشنبه در توکیو گفت بر اساس توافق بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به کره شمالی باز خواهند گشت. او امتیازات پیشنهادی کره شمالی را «مهم» نامید، اما گفت پیش از آن که مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی پیونگ یانگ بتواند از سر گرفته شود، لازم خواهد بود کارهای بیشتری انجام گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز از توافق استقبال کرد و گفت پکن به کوشش برای ایفای نقشی سازنده در برقراری صلح و امنیت در منطقه ادامه خواهد داد. اما بسیاری از شهروندان عادی در ژاپن و کره جنوبی می گویند تردید دارند که تغییری صورت گیرد.

مقامات آمریکایی روز چهارشنبه گفتند آنها توافق را فقط نخستین گام در روندی طولانی می بینند.
توافق در پی مذاکرات هفته گذشته در پکن بین مقامات امریکایی و کره شمالی، دو ماه پس از مرگ کیم یونگ ایل ، بدست می آید.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت تیم های آمریکا و کره شمالی برای تکمیل جزییات برنامه تحویل کمک غذایی بزودی ملاقات خواهند کرد.

استیفن بوسورث، نماینده ویژه سابق آمریکا برای سیاست کره شمالی در دولت اوباما، در مصاحبه ای به صدای امریکا گفت توافق می تواند به پیشرفت در حوزه های دیگر منجر شود.

کارشناسان امریکایی یاد آور می شوند که پیونگ یانگ پس از موافقت با بستن یک رآکتور اتمی پلوتونیوم در سال ۱۹۹۴، به اجرای پنهانی برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه داد. بسیاری از این کارشناسان تردید دارند که کره شمالی جاه طلبی تسلیحات اتمی را کاملا رها کند.

XS
SM
MD
LG