لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

جیمی کارتر برای سفر به کره شمالی اعلام آمادگی کرده است


جیمی کارتر، رئيس جمهوری پیشین آمریکا، اعلام آمادگی کرده است که برای شکستن بن‌بست به وجود آمده در گفت‌وگوها میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، به کره شمالی سفر کند.

به گزارش پولیتیکو، کارتر که نخستین رئيس جمهوری آمریکا است که در دهه ۹۰ میلادی به کره شمالی سفر کرده و به یک توافق هسته‌ای با پدربزرگ رهبر فعلی کره شمالی دست پیدا کرده بود، گفته است که اگر دولت فعلی آمریکا از او کمک بخواهد، حاضر است به کره شمالی سفر کند.

روهیت خانا، از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا که این خبر را اعلام کرده، گفت احتمالا کارتر تنها کسی در میان آمریکایی‌ها است که با پدربرزگ کیم جونگ اون مذاکره کردهو موقعیت منحصر به فردی برای کمک به دولت دونالد ترامپ برای پیش بردن گفت‌وگوهای هسته‌ای دارد.

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی برای نخستین بار در ۲۲ خرداد سال جاری در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند و کیم جونگ اون پذیرفت در راستای عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای گام بردارد.

دیدار دوم میان هفته گذشته در هانوی، پایتخت ویتنام انجام شد، اما در نهایت این دیدار بدون رسیدن به توافقی به پایان رسید.

رهبر کره شمالی بر لغو کلیه تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه کشورش اصرار دارد؛ در حالی که دولت پرزیدنت ترامپ تاکید دارد تا خلع سلاح کامل و قابل راستی آزمایی هسته‌ای، تحریم‌ها باقی خواهد ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG