لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

کره شمالی غنی سازی اورانیوم را موقتا متوقف می کند


کره شمالی غنی سازی اورانیوم را موقتا متوقف می کند
کره شمالی غنی سازی اورانیوم را موقتا متوقف می کند

کره شمالی روز چهارشنبه موافقت کرد پرتاب موشک های دور برد، آزمایش های اتمی و فعالیت های غنی سازی اتمی را موقتا متوقف سازد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کمیته کنگره گفت: پیونگ یانگ همچنین موافقت کرد اجازه دهد بازرسان بین المللی توقف غنی سازی را تایید و کنترل کنند، و نیز برچیده شدن یک راکتور اتمی در یونگ بیون را تایید کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا این خبر را در حالی اعلام می کند که واشنگتن به وارد آوردن فشار بر کره شمالی برای آغاز دوباره مذاکرات چند جانبه خلع سلاح در برابر دریافت کمک های غذایی ادامه می دهد.

هیلاری کلینتون همچنین گفت تیم های کمک تعذیه آمریکا و کره شمالی جهت تکمیل جزییات برنامه ای برای تحویل ۲۴۰ هزار تن کمک عذایی آمریکا در آینده ای نزدیک تشکیل جلسه خواهند داد. افزون بر این، کلینتون گفت توافق همچنین می خواهد برای اطمینان از رسیدن کمک به نیازمندان، کنترل های گسترده ای برقرار شود.

آمریکا کمک غدایی به کره شمالی را در اوائل ۲۰۰۹ متوقف ساخت، بخشی به دلیل این نگرانی که محموله های غذا به ارتش یا اعضای هیات حاکمه سیاسی تغییر مسیر می دهد.

هفته پیش، گلین دیویس فرستاده آمریکا گفت او از مذاکرات جاری خلع سلاح خوشنود است، اما یاد آور شد به «گفت و گو بخاطر گفت و گو» علاقه مند نیست.

پیش از مرگ کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی در ماه دسامبر، پیونگ یانگ آماده بود توافقی با واشنگتن را برای متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم در برابر کمک غذایی اعلام کند، و از آن هنگام تلویحا گفته است برای معامله، که ممکن است به تجدید مذاکرات شش جانبه منجر شود، آماده است.

از زمان وقوع قحطی در دهه ۱۹۹۰، که گفته می شود صدها هزار نفر را کشته است، کره شمالی با کمبود شدید مواد غذایی دست بگیریبان بوده است.

آژانس های امداد می گویند وضعیت غذایی کشور از هر زمانی در چندین سال گذشته بدتر است. باران های سنگین و زمستان سخت میزان برداشت محصول را کاهش داده و موجب شده است پیونگ یانگ از کشورهای دیگر کمک در خواست کند.

XS
SM
MD
LG