لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

استفن بازورت: آمريکا بايد در تشويق کره شمالی به بازگشت به مذاکرات تلاش کند


استفن بازورت: آمريکا بايد در تشويق کره شمالی به بازگشت به مذاکرات تلاش کند
استفن بازورت: آمريکا بايد در تشويق کره شمالی به بازگشت به مذاکرات تلاش کند

استفن بازورت، فرستاده ویژه سابق دولت اوباما به کره شمالی، می گوید: آمريکا بايد برای تشويق پيونگ يانگ به بازگشت به ميز مذاکرات شش جانبه تلاش خود را بکار برد؛ حتی در اين زمان که دولت منزوی کره شمالی در حال انتقال مرموز رهبری است.

در مصاحبه ای با سرويس کره ای صدای آمريکا، آقای بازورت گفت مهم است که کره شمالی در حالی که برای جانشين شدن کيم جونگ اون به جای پدرش کيم جونگ ايل که در روز شنبه گذشته در سن ۶۹ سالگی در گذشت، آماده می شود، با جهان خارج در ارتباط باشد.

استفن بازورت در ماه اکتبر گذشته از مقام فرستاده ويژه دولت اوباما به کره شمالی پس از دو سال خدمت، کناره گيری کرد.

جی کارنی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، روز چهارشنبه گفت که دولت اوباما در حال نظارت نزديک بر حوادث در کره شمالی است. وی افزود: واشنگتن امیدوار است که رهبری جدید از صلح و رفاه مردم کره شمالی حمایت کند و به تعهدات اين کشور برای از بین بردن برنامه تسلیحات هسته ای خود احترام بگذارد.

مقامات ایالات متحده از ماه ژوئن گذشته چند دور مذاکرات غيررسمی با کره شمالی انجام داده اند اما روشن نيست که دو طرف دوباره در چه زمانی ديدار می کنند. آمريکا در تلاش برای متقاعد ساختن کره شمالی به پيوستن مجدد به مذاکرات شش جانبه است و می خواهد پيونگ يانگ در ازای برخورداری از مشوق ها از پيگيری برنامه های تسلیحات اتمی، خودداری کند.

آقای بازورت می افزايد: تا زمانی که پيونگ يانگ شواهدی ارائه می دهد که حاضر است به «شيوه ای جدی» با خواستهای ايالات متحده برخورد کند، آمريکا باید رویکردی «شکيبانه» و «مثبت» نسبت به کره شمالی اتخاذ کند.

XS
SM
MD
LG