لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

کره شمالی از استراتژی جدید اتمی آمریکا انتقاد می کند


کره شمالی به استراتژی اتمی جدید پرزیدنت اوباما حمله می کند و آنرا نسبت به پیونگ یانگ خصمانه می داند.این موضوع در گزارشی که خبرگزاری کره شمالی، همزمان با اجلاس سالانه پارلمان منتشر کرد عنوان شده است.

در گزارش به نقل از یک سخنگوی وزارت امور خارجه گفته می شود استراتژی جدید نشان می دهد واشنگتن برای استیلا بر جهان به قدرت اتمی خود متکی است. در گزارش همچنین آمده است کره شمالی برای مقابله با آنچه آن را تهدید اتمی آمریکا می نامد، تسلیحات اتمی خود را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد.

روز سه شنبه، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، استراتژی جدید اتمی دولت اوباما را فاش ساخت. در آن گفته می شود آمریکا از تسلیحات اتمی یا تهدید آن علیه کشورها در صورتی که پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را رعایت کنند استفاده نخواهد کرد. با این حال، استراتژی کره شمالی و ایران را مستثنی می کند.

آمریکا کره شمالی را برای بازگشت به مذاکرات خلع سلاح اتمی زیر فشار گذاشته است. پیونگ یانگ سال پیش در پی دومین آزمایش اتمی از مذاکرات خارج شد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در اظهار نظری در روز جمعه می گوید استراتژی اتمی آمریکا فضای از سرگیری مذاکرات را منجمد کرده است.

XS
SM
MD
LG