لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

مقام‌های آمریکا و کره شمالی در کنفرانس منع گسترش تسلیحات در مسکو ملاقات کردند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام پیشین آمریکایی شرکت کننده در کنفرانس منع گسترش تسلیحات هسته ای در مسکو به سرویس کره ای صدای آمریکا گفت که با وجود بن بست در مذاکرات خلع سلاح میان پیونگ یانگ و واشنگتن، مقام های آمریکا و کره شمالی در حاشیه این کنفرانس ملاقات کردند.

تامِس کانتریمن، کفیل پیشین معاونت کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل وزارت خارجه آمریکا، پس از پایان کنفرانس که شنبه به پایان رسید، گفت: «من مطلع شدم که چنین ملاقاتی بین مقام های آمریکایی و کره شمالی انجام گرفته است.»

مقام های آمریکایی به رهبری مارک لمبرت، مدیر دفتر امور کره در وزارت خارجه آمریکا، طی سه روز در «کنفرانس منع گسترش تسلیحات هسته ای مسکو» حضور داشتند.

جو چول سو، رئیس اداره آمریکای شمالی وزارت خارجه کره شمالی، در راس هیاتی از پیونگ یانگ در کنفرانس مسکو حضور داشت.

لی دو هون، مذاکره کننده ارشد کره جنوبی، از جمله حاضران در کنفرانس بود، اما در مذاکره با نمایندگان کره شمالی نقشی نداشت. حدود ۲۵۰ نماینده از ۴۰ کشور در این کنفرانس شرکت کرده بودند.

این کنفرانس هر سال به همت «مرکز مطالعات انرژی و امنیت» روسیه برای بحث درباره مسائل هسته ای جهانی از جمله خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره برگزار می شود.

واشنگتن همچنان بر موضع خود در حفظ تحریم ها بر کره شمالی تا اتخاذ گام هایی به سوی خلع سلاح هسته ای ایستاده است، در حالی که پیونگ یانگ اصرار دارد که ابتدا آمریکا باید از تحریم ها بکاهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG