لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

رهبر کره شمالی در جلسه حزب حاکم خواستار «تدابیر مثبت و تهاجمی» شد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

پس از آن که آمریکا هشدار داد اگر کره شمالی به آزمایش موشک‌های دوربرد یا هسته‌ای دست بزند، ایالات متحده با اقدامی متناسب واکنش نشان خواهد داد، این بار کیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی در جلسه حزب حاکم خواستار «تدابیر مثبت و تهاجمی» شده است.

به گزارش رویترز، براساس گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی «کی‌سی‌ان‌ای» کیم‌جونگ اون، در جلسه روز یکشنبه حزب حاکم ، پیشنهاد اقدام در حوزه‌های روابط خارجی، صنعت مهمات و نیروهای مسلح را داده و بر لزوم اتخاذ «تدابیر مثبت و تهاجمی برای کسب اطمینان کامل از حق حاکمیت و امنیت این کشور» تاکید کرده است.

بنابر این گزارش، کره شمالی از واشنگتن خواسته است تا «رویکرد جدیدی برای از سرگیری مذاکرات ارائه دهد» و هشدار داده است که چنان چه ایالات متحده نتواند این انتظارات را برآورده کند، ممکن است «مسیر جدید» نامشخصی را طی کند.

این اظهارات کیم جونگ اون در حالی است که رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه گفت که چنانچه کره شمالی به آزمایش موشک‌های دوربرد یا هسته‌ای دست بزند، آمریکا نیز به عنوان قدرت برتر نظامی و اقتصادی جهان با اقدامی متناسب واکنش نشان خواهد داد.

کره شمالی خواستار دریافت امتیازهایی از ایالات متحده در مذاکرات هسته ای شده است. کره شمالی اوائل این ماه همچنین هشدار داد این که «ایالات متحده چه هدیه کریسمسی دریافت می‌کند کاملا بر عهده خود» آمریکا است.

پرزیدنت ترامپ هفته پیش گفت ایالات متحده برای برخورد با هرگونه «هدیه کریسمس» کره شمالی آماده است. کره شمالی در پی توقف مذاکرات هسته ای بین دو کشور تهدید کرده که «هدیه کریسمس» خواهد فرستاد.

آخرین آزمایش موشک بالیستیک بین قاره ای کره شمالی به نوامبر ۲۰۱۷ و آزمایش هسته ای اش به سپتامبر ۲۰۱۷ برمی گردد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در آوریل ۲۰۱۸ اعلام کرد ممنوعیت خودخواسته ای بر آن آزمایش ها وضع کرده است، زیرا کشورش دیگر نیازی به آن آزمایش ها ندارد.

اخیرا مقام های کره شمالی یادآوری کردند که منع انجام آزمایش های بالیستیک و هسته ای می تواند برداشته شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG