لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آزمایش‌های موشکی کره شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت بود


جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اعلام آن که آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند، گفت که باید تحریم‌ها را حفظ کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بولتون روز شنبه ۴ خرداد در توکیو و پیش از سفر چهار روزه پرزیدنت ترامپ به ژاپن، با اشاره به آزمایش‌های موشکی کره شمالی در روزهای چهارم و نهم ماه مه، گفت که این آزمایش‌ها، ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل هستند و شکی در آن وجود ندارد.

مشار امنیت ملی کاخ سفید همچنین اعلام کرد که آمریکا به طور کامل از اقدامات نخست وزیر ژاپن در دیدار بدون پیش شرط با کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی، حمایت خواهد کرد.

جان بولتون در ادامه درباره دیدار رهبران آمریکا و‌ ژاپن گفته است که پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، درباره اطمینان از حفظ رعایت قعطنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل گفت‌وگو خواهند کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است که مقام‌های آمریکا از گفت‌وگوهای بیشتر کره‌ شمالی برای دستیابی به پیشرفت استقبال می‌کند.

او گفته است که استفن بیگان، فرستاده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور کره شمالی، نمی‌تواند منتظر گفت‌وگو با همتای کره شمالی خود باشد چون آن‌ها پاسخی نداده‌اند. او آماده واکنش از سوی کره شمالی است تا به هرجایی برای گفت‌وگو سفر کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، درباره توقیف یک کشتی باری کره شمالی از سوی آمریکا گفته است که این توقیف یک اقدام مناسب بود و شاید این زمانی مناسب برای گفت‌وگو درباره بازگشت ناو «پویبلوی» آمریکا باشد که در سال ۱۹۶۸ توسط کره شمالی مورد هجوم قرار گرفت.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG