لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۳

توافق دو کره برای برچیدن تاسیسات هسته‌ای؛ استقبال پرزیدنت ترامپ


همزمان با توافق اولیه رهبران دو کره برای برچیدن تاسیسات هسته‌ای کره شمالی، پرزیدنت دونالد ترامپ از این تصمیم استقبال کرد و آن را مهیج نامید.

در روز دوم این دیدار، «مون جائه-این» و «کیم جونگ اون» رهبران دو کشور کره جنوبی و شمالی، توافق نامه ای را امضا کردند و در نشست خبری اعلام کردند که کره شمالی تاسیسات آزمایش‌های موشکی خود را با حضور ناظران بین‌المللی تعطیل خواهد کرد و همچنین، تنها تاسیسات هسته‌ای خود را نیز در صورت اقدام متقابل ایالات متحده برخواهد چید.

رهبر کره شمالی هم در این نشست با عالی نامیدن توافق روز چهارشنبه، گفت فقط راهی پیشرو و بدون فراز و نشیب نیست بلکه چالش‌ها و دشواری‌هایی بر سر راه خواهد بود اما هرچه بیشتر بر این مشکلات فائق آییم، نیرومندتر خواهیم شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی از این توافق استقبال کرد و ضمن شرح توافق های انجام شده، خبر داد که کره شمالی تا زمان برچیدن سایت موشکی و هسته ای، دیگر آزمایش موشکی و هسته‌ای نخواهد داشت.

آقای ترامپ همچنین در توئیتی نوشت: اجساد قهرمانان ما همچنان به وطن باز خواهند گشت، و همچنین کره شمالی و جنوبی مشترکا داوطلب میزبانی المپیک سال ٢٠٣٢ خواهند شد. بسیار مهیج است!

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی روز سه شنبه در پیونگ یانگ دیدار کردند. این سومین دیدار بین رهبران دو کره طی سال جاری است. رهبران پیشین دو کره در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ هم دیدارهایی در این سطح داشتند اما اینبار، واشنگتن نظر بسیار مثبتی به این دیدارها دارد.

استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ به صورت یک جشن خیابانی برگزار شد.
استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ به صورت یک جشن خیابانی برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون روز ۱۲ ژوئن سال جاری (۲۲ خرداد) در یک دیدار تاریخی در سنگاپور بر لزوم عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته‌ای توافق کردند و رهبر کره شمالی نیز پذیرفت در ازای تضمین‌های امنیتی، در این مسیر گام بردارد.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اوایل شهریور ماه با بیان این که در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی پیشرفت زیادی حاصل نشده است، از مایک پمپئو وزیر خارجه خود که قرار بود به پیونگ یانگ برود، خواست سفر برنامه‌ریزی شده خود را به تعویق اندازد.

با این حال کاخ سفید اعلام کرد هفته پیش یک نامه مثبت از رهبر کره شمالی دریافت کرده است و از دیدار دوباره رهبران دو کره استقبال کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG