لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

دیدگاه| فقط آزادی می تواند رهبر کره شمالی را خلع سلاح کند


یادداشتی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال از کلادیا روزت، کارشناس سیاست خارجی در «فوروم زنان مستقل»

کره شمالی کشوری تمامتخواه و به شدت استبدادی است که به طور غیرقانونی در این هزاره آزمایش جنگ افزار هسته ای انجام داده است. این دوگانه استبدادی-هسته ای تصادفی نیست: کنترل افراطی رژیم و پنهانکاری شدید هر دو را ممکن کرده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، باید تغییر رویکردش را با آزاد کردن زندانیان سیاسی از اردوگاه های کار اجباری آغاز کرده و آن زندان ها را برای همیشه تعطیل کند. در اردوگاه هولناک ۱۶، حدود ۲۰ هزار زندانی محبوس هستند. این اردوگاه در چهار کیلومتری یک مرکز زیرزمینی آزمایش های هسته ای قرار دارد. به گزارش وزارت خارجه آمریکا، احتمالا از زندانیان در ساخت این تاسیسات هسته ای استفاده شده است.

اگر رهبر کره شمالی زندانیان اردوگاه ۱۶ را آزاد کند، آن ها می توانند درباره نحوه عملکرد مراکز هسته ای کره شمالی اطلاعاتی بدهند.

وقتی رهبران آمریکا به توافقی با کره شمالی دست می یابند، در واقع خود را تسلیم فشارهای داخلی عظیمی برای عمل به وعده هایشان می کنند. پیونگ یانگ در چنین مضیقه ای نیست. کیم جونگ اون در فضایی سری و آزاد از هر گونه فشار افکار عمومی می تواند آن چه را می خواهد وعده بدهد، هر چیزی را انکار کند و شروط توافق را دوباره به مذاکره بگذارد. برای همین تمام توافق های هسته ای قبلی شامل قراردادهای ۱۹۹۲، ۱۹۹۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۷ و توافق موشکی سال ۲۰۱۲ بی نتیجه ماند.

دادن آزادی به مردم کره شمالی ممکن است به سقوط کیم جونگ اون بیانجامد. پایان دادن به یک سیستم تجسس عملا منجر به تغییر رژیم می شود. اما اگر کیم به این خطر دست نزند، قماری دیگر با کره شمالی بر سر یک توافق هسته ای جدید احمقانه است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG