لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

اعتراض کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه گفت در مورد تهدید کره شمالی به لغو دیدار برنامه ریزی شده سران دو کشور در ماه آینده میلادی به واشنگتن اطلاعی داده نشده است.

پیونگ یانگ پیشتر در روز چهارشنبه گفت علاقه‌ای به روابط «یک طرفه» با هدف تحت فشار گذاشتن کره شمالی ندارد و تهدید به لغو دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ هنگام استقبال از رئیس جمهوری ازبکستان در کاخ سفید گفت، در این مورد «به ما اصلا اطلاعی داده نشده ... خواهیم دید چه رخ خواهد داد.»

به دنبال تهدید کره شمالی به احتمال تجدیدنظر درباره دیدار رهبر این کشور با پرزیدنت ترامپ در اعتراض به مانور نظامی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، کاخ سفید می گوید همچنان به برگزاری این دیدار امیدوار است و برای یک دور مذاکرات سخت آماده می شود.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید پیشتر به فاکس نیوز گفت، ما همچنان به مسیرمان برای برگزاری این دیدار ادامه می دهیم و امیدواریم این دیدار برگزار شود؛ هرچند که خود را برای مذاکرات سختی آماده می کنیم.

واکنش سخنگوی کاخ سفید به تهدید روز سه شنبه کره شمالی است. کره شمالی به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی اعتراض کرد و مذاکرات سطح بالای دیپلماتیک با سئول را – که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود – به حالت تعلیق در آورد. همچنین رسانه های کره شمالی از احتمال تعلیق دیدار احتمالی رهبر کره شمالی و پرزیدنت ترامپ نوشتند.

مانور مشترک آمریکا و کره شمالی با حضور ۱۰۰ جنگنده از جمله بمب افکن ب-۵۲ و جت های اف-۱۵کی از روز دوشنبه شروع شده بود. وزارت دفاع آمریکا می گوید برگزاری این رزمایش امری معمول است که همه ساله برگزار می‌شود و ماهیت آن فقط جنبه دفاعی دارد.

همزمان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آخرین موضع گیری رهبر کره شمالی اظهار شگفتی کرد.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: کیم جون اون پیشتر گفته بود که نیاز آمریکا و کره جنوبی به رزمآیش مشترک را درک می کند. این مانوری قانونی است که از مدت ها قبل برنامه ریزی شده است. ما هنوز مستقیماً از خود کره شمالی مطلبی نشنیده ایم که مشخصاً به این تمرین ها یا دیدار آتی رهبران کره شمالی و آمریکا مربوط باشد.

دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای روز ۱۲ ژوئن در کشور سنگاپور برنامه ریزی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG