لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

به خاطر بررسی دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، تیلرسون سفر آفریقایی را کوتاه کرد


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا یک روز از سفر به قاره آفریقا را کم کرد تا با حضور در واشنگتن در جریان برنامه دیدار پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به نحو فعالانه تری شرکت داشته باشد.

«استیو گلدستاین» معاون وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۱ اسفند اعلام کرد با توجه به مبرم بودن موضوع کره شمالی، وزیر خارجه یک روز زودتر از برنامه از پیش اعلام شده به واشنگتن باز می گردد.

هنگامی که رکس تیلرسون در دیدار از کشورهای آفریقائی بود، پرزیدنت ترامپ موافقت خود را با دیدار با رهبر کره شمالی در ماه مه اعلام داشت. هنوز برنامه دقیق این دیدار که به دعوت کیم جونگ اون صورت گرفته، اعلام نشده است.

تیلرسون در این سفر ابتدا روز چهارشنبه به اتیوپی رفت و از جمهوری جیبوتی در شاخ آفریقا دیدار کوتاهی به عمل آورد.

در دیدار روز جمعه در کنیا با اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری این کشور شرق افریقا دیدار کرد

وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه در نجمنا پایتخت چاد با ادریس دبی رئیس جمهوری آن کشور دیدار داشت و اعلام کرد محدودیت سفر شهروندان چاد به آمریکا که پیشتر از سوی آقای ترامپ وضع شده بود، بزودی برطرف خواهد شد چون دولت چاد در زمینه مشارکت اطلاعاتی و کنترل رفت وآمد بر مرزهایش اقدامهای مهمی انجام د اده است.

وزیر خارجه آمریکا از چاد به ابوجا پایتخت نیجریه رفت و با محمدو بوهاری رئیس جمهوری آن کشور دیدار و گفتگو کرد.

رکس تیلرسون روز شنبه به خاطر کسالت، برنامه هایش را تعطیل کرد و روز یکشنبه با گذاشتن تاج گل بر سفارت آمریکا در نایروبی، یاد قربانیان انفجار ۲۰ سال پیش سفارت را گرامی داشت.

تیلرسون روز سه شنبه به واشنگتن باز می گردد تا در نشست مربوط به کره شمالی شرکت کند. او قرار است در جریان تعرفه های اعلام شده آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیم قرار گیرد و به کنگره در مورد صرف نکردن بودجه تصویب شده، توضیح بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG