لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

پشت پرده لغو دیدار مقامات ارشد آمریکا و کره شمالی چه بود


مایک پنس در افتتاحیه مراسم المپیک زمستانی در فاصله چند متری مقام های ارشد کره شمالی نشسته بود.
مایک پنس در افتتاحیه مراسم المپیک زمستانی در فاصله چند متری مقام های ارشد کره شمالی نشسته بود.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا که برای شرکت در مراسم المپیک زمستانی به کره جنوبی رفته بود، قرار بود با هیات بلند پایه کره شمالی که همزمان در پیونگ چانگ بودند دیدار و گفتگو کند. رهبری هیات کره شمالی را کیم یو جونگ خواهر کیم جونگ اون رهبر کشور و کیم یونگ نام، رئیس اسمی کشور برعهده داشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اکنون یک هفته پس از آنکه مایک پنس به واشنگتن باز گشته است «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید مایک پنس آماده بود در صورت چنان دیداری در مورد برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی به رژیم کره شمالی هشدار بدهد. «اما در آخرین لحظه مقامهای کره شمالی تصمیم به لغو دیدار گرفتند. متاسفیم که در این باره فرصت سوزی کردند.»

خبر برنامه ریزی و سپس لغو دیدار تا روز چهارشنبه اعلام نشده بود. چنانچه لغو نمی شد یکی از تاریخی ترین و مهم ترین دیدارهای مقامهای آمریکائی با رهبران کره شمالی بود.

هنوز روشن نیست برنامه دیدار پیش از سفر مایک پنس به کره جنوبی ریخته شد یا در جریان اقامت وی و هیات همراه درمدت اقامت در آن کشور.

مایک پنس در هنگام ورود به پیونگ چانگ به خبرنگاران گفته بود «ما درخواست دیدار با هیات کره شمالی را نداشته ایم.»

نیک آیرز رئیس دفتر معاون ریاست جمهوری آمریکا در باره برنامه دیدار که نخستین بار در روزنامه واشنگتن پست افشا شد، گفت مایک پنس در نظر داشت این پیام سازش ناپذیر را به کره شمالی برساند که دولت ترامپ با اعمال حداکثر فشار بر رژِیم کره شمالی، آن رژیم را از ادامه برنامه تسلیحات اتمی و موشکی بازدارد.

به نوشته اسوشیتدپرس، شاید به همان دلیل بود که هیات کره شمالی ترجیح داد دیدار را لغو کند چون رژیم در مورد نشستن و مذاکره کردن هرگز جدی نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG