لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

رویترز: آمریکا دیپلماسی بی‌واسطه با کره شمالی را دنبال می کند


مقام کره شمالی در نشست شورای امنیت در نیویورک
مقام کره شمالی در نشست شورای امنیت در نیویورک

دولت ترامپ در آرامش کامل دیپلماسی گفتگوی مستقیم با کره شمالی رادنبال می کند.

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت جوزف یون مذاکره کننده بلندپایه وزارت خارجه در مقر سازمان ملل متحد با هیات نمایندگی کره شمالی گفتگو کرده است.

این گفتگوها که از «کانال نیویورک» انجام می شود همزمان با جنگ لفظی دو طرف شده است. پیش از این رئیس جمهوری آمریکا گفته بود گفتگو با رژیم کره شمالی بیهوده است.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز ۱۷ اکتبر اعلام کرد تا زمانی که نخستین بمب فرو نیفتاده باشد، به تلاش ها برای گفتگوهای دیپلماتیک ادامه خواهد یافت. با توجه به ادامه آزمایشهای اتمی و موشکی کره شمالی، جنگ لفظی بی پایان دو طرف و مرگ دانشجوی آمریکائی چند روزی پس از آزادی از زندان کره شمالی، مشخص نیست که گفتگوها تا چه پایه موثر و موفق بوده است.

هنوز سه آمریکائی در زندان کره شمالی اند و خبری از آزاد ی آنها نیست.

منابع وزارت خارجه آمریکا می گویند مذاکره کننده آمریکائی به همتای کره شمالی گفته است آزمایش های موشکی و بمب هسته ای را متوقف کنید.

کره شمالی در سال جاری شش آزمایش بمب هسته ای و موشک بالیستیکی را آزمایش کرده که می گوید تا خاک آمریکا برد خواهد داشت.

در پکن سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است دولت او از هر نوع گفتگوئی که منجر به حل مشکل کره شمالی شود، استقبال می کند.

در بلژیک مقر ناتو، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو از تمامی اعضای سازمان ملل متحد خواسته است تحریمهای بین المللی را به صورت کامل و شفاف در مورد رژیم کره شمالی به اجرا بگذارند زیرا رفتار پیونگ یانگ صلح جهانی را تهدید می کند.

مقامهای ناتو و سازمان ملل برآنند که دیپلماسی فضای بسیار زیادی برای عمل دارد اما تهدیدهای ترامپ علیه کره شمالی و خاصه تهدید آن کشور به نابودی کامل، مساله دیپلماسی را دشوار و پیچیده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG