لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

مقام های اطلاعاتی آمریکا: کره شمالی به ایران فناوری هسته ای خواهد فروخت


مقامات کره شمالی در دو سال اخیر بارها به تهران سفر کرده اند.
مقامات کره شمالی در دو سال اخیر بارها به تهران سفر کرده اند.

یادداشتی در روزنامه هیل از هری کازیانیس، مدیر مطالعات دفاعی در «مرکز منافع ملی» تاسیس شده در سال ۱۹۹۴ توسط پرزیدنت ریچارد نیکسون

دو مقام اطلاعاتی آمریکا می گویند هر چند تهدید فوری یک مناقشه نظامی با کره شمالی فعلا از میان رفته است، نگرانی فزاینده ای در این باره وجود دارد که پیونگ یانگ می تواند از آرامش برآمده از تنش استفاده ببرد و دانش پیشرفته ترین سیستم های تسلیحاتی را به تهران بفروشد. این مقام های اطلاعاتی خواسته اند نامشان محفوظ بماند.

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا می گوید: «ما این واقعیت را می دانیم که کره شمالی اگر قیمت مناسبی پیشنهاد شود، هر گونه سخت افزار نظامی اش را می فروشد و ایران به دفعات بهای آن را پرداخته است. شواهد فراوانی حتی در فضای عمومی وجود دارد که تائیدی است بر این که کره شمالی تسلیحات متعارف، همه گونه فناوری موشکی و حتی فناوری و تخصص هسته ای را به فروش گذاشته است.»

با در نظر داشتن احتمال چنین سناریوی هولناکی، دولت ترامپ در تنظیم هر گونه توافق خلع سلاح کره شمالی باید بندی را اضافه کند که دست کم به پیونگ یانگ اجازه فروش فناوری موشکی یا دانش آن را ندهد و فعالیت دانشمندان آن کشور در برنامه های موشکی دیگر کشورها را ممنوع کند.

واشنگتن همچنین باید از کره شمالی بخواهد حساب فروش هر گونه فناوری موشکی در گذشته به کشورهای خارجی مانند ایران را کاملا روشن کند تا تصویر دقیقی از مشکلات دیگری که این کشور ایجاد کرده است، داشته باشیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG