لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

دیدگاه| یادداشت جان بولتون: دلایل حقوقی برای حمله نخست به کره شمالی


یادداشتی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال از جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد

مراسم اختتامیه بازی های المپیک زمستانی همچنین پایان بخش تلاش های تبلیغاتی کره شمالی در منحرف کردن توجه ها از برنامه جنگ افزار هسته ای و موشکی آن کشور بود. پرزیدنت ترامپ هفته پیش با اعلام تحریم های بیشتری علیه پیونگ یانگ همچنین به صراحت از «فاز دو» اقدام آمریکا علیه رژیم کیم جونگ اون که «می تواند خیلی شدید باشد» خبر داد.

مایک پمپئو، مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، در ماه ژانویه گفته بود که پیونگ یانگ تا رسیدن به قابلیت پرتاب کلاهک های هسته ای به سوی آمریکا «چند ماه فاصله» دارد. آمریکا برای اقدام به حذف این تهدید چقدر دیگر باید صبر کند؟

استدلال مخالفان حمله پیشگیرانه این است که پیونگ یانگ «تهدیدی فوری» محسوب نمی شود. آن ها اشتباه می کنند. این تهدیدی فوری است. توجیه علیه اقدام پیشگیرانه ریشه در سوء برداشت از استاندارد دوره پیش از جنگ افزار هسته ای و موشک های بالیستیک دارد. با توجه به خلاء های موجود در اطلاعات آمریکا درباره کره شمالی ما نباید تا لحظه آخر صبر کنیم. حمله پس از دسترسی کره شمالی به یک جنگ افزار هسته ای قابل پرتاب به آمریکا وضعیت به مراتب خطرناک تری را پدید خواهد آورد.

قاعده کلاسیک در ارزیابی زمان حملات پیشگیرانه آزمون «ضرورت» دنیل وبستر است. نیروهای بریتانیا در سال ۱۸۳۷ برای نابودی کشتی بخار «کرولاین» که شورشیان کانادا از آن برای انتقال سلاح به انتاریو استفاده می کردند، دست به اشغال آمریکا زدند.

وبستر صراحت دارد که بریتانیا در نشان دادن این امر کوتاهی کرد که «ضرورت دفاع از خود آنی و فراوان بود و گزینه ای دیگر برای عمل و زمانی برای بررسی وجود نداشت». مخالفان حمله پیشگیرانه معتقدند که بریتانیا پیش از حمله باید صبر می کرد تا «کرولاین» به کانادا برسد.

آیا حمله آمریکا علیه برنامه جنگ افزار هسته ای کره شمالی آزمون ضرورت وبستر را نقض می کند؟ به روشنی خیر. روشن است که «ضرورت» در دوران موشک های هسته ای و بالیستیک با دوره توربین های بخار تفاوت دارد. آن چه زمانی دور دست بود اکنون از نظر عملی نزدیک است. پرتاب آن چه پیشتر زمان بر بود حالا در چند دقیقه رخ می دهد؛ و سطح تخریب جنگ افزارهای هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی به شکلی بی اندازه مهیب تر از محموله تسلیحاتی کشتی بخار کرولاین است.

در ۱۸۳۷، بریتانیا علیه یک کشتی چوبی بخار دست به حمله پیشگیرانه زد. اکنون واکنش ایالات متحده به «ضرورت» ناشی از جنگ افزارهای هسته ای کره شمالی یک حمله نخست را کاملا مشروعیت می بخشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG