لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

مقام ارشد کره شمالی که به آمریکا می‌آید کیست؛ رئیس سابق اطلاعاتی و مورد اعتماد رهبر کره شمالی


از «کیم یونگ چول» به عنوان چهره مورد اعتماد رهبر کره شمالی یاد می شود.
از «کیم یونگ چول» به عنوان چهره مورد اعتماد رهبر کره شمالی یاد می شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده تایید کرده است که «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی روز چهارشنبه وارد آمریکا می شود. این مهمترین رویداد بعد از لغو دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی است.

از پنجشنبه هفته پیش که این دیدار در نامه ای توسط پرزیدنت ترامپ لغو شد، مقام های دو کشور دیدارهایی داشته اند. از جمله سونگ کیم، سفیر آمریکا در فیلیپین، ریاست هیئت نمایندگی آمریکا در مذاکره با مقام های کره شمالی را در دهکده پانمانجوم بر عهده دارد.

پرزیدنت ترامپ در روزهای گذشته ابراز خوشبینی کرده است که این دیدار برگزار شود.

اما سفر «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی مورد توجه رسانه های آمریکایی قرار گرفته است. «کیم یونگ چول» بالاترین مقام کره شمالی است که در ۱۸ سال گذشته و بعد از برهم خوردن مذاکرات با پیونگ یانگ وارد آمریکا می شود.

«کیم یونگ چول» کیست؟

از کیم یونگ چول به عنوان دست راست رهبر کره شمالی یاد می شود. او برعکس برخی دیگر از مقام های کره شمالی، نسبت خانوادگی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ندارد و در سابقه او ریاست بر سرویس مخفی اطلاعاتی این کشور دیده می شود.

کیم یونگ چول در حال حاضر نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کره، عضو کمیته وحدت صلح‌آمیز دو کره است. اما قبل از این رئیس سازمان اطلاعات کره شمالی بود. شاید همین سابقه اوست که در سفر مایک پمپئو در مقام رئیس سازمان سیا به پیونگ یانگ، کیم یونگ چول در فرودگاه به استقبال او آمد.

کیم یونگ چول با پمپئو در بدو ورود او دست می دهد.
کیم یونگ چول با پمپئو در بدو ورود او دست می دهد.

کیم یونگ چول در همسایه جنوبی چندان محبوب نیست. از او به عنوان عامل یک رشته حملات به تاسیسات کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ یاد می شود، که در آن حملات ۶۶ نفر از نیروی دریایی کره جنوبی کشته شدند.

چند ماه پیش که کیم یونگ چول به عنوان مهمان المپیک زمستانی به کره جنوبی دعوت شد، خانواده قربانیان این حملات، اعتراضات گسترده ای را تدارک دیدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG