لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

دیدگاه|تهدید هسته ای کره شمالی در مقایسه با توان جنگ سایبری این کشور هیچ است


یادداشتی در روزنامه هیل از مورگن رایت

یک حمله اتمی از کره شمالی به ایالات متحده، اولین و آخری خواهد بود. ولی حمله سایبری پیونگ یانگ هدیه ای است که مرتب به کیم جونگ اون بخشیده می شود. حمله اتمی در زندگی ما به واقعیت نپیوسته است، اما حمله سایبری حتی ضمن آمادگی برای اجلاس رهبران آمریکا و کره شمالی در ۱۲ ژوئن در سنگاپور در حال وقوع است.

نبود یک دکترین در جنگ سایبری آمریکا سال ها قانونگذاران را گرفتار کرده بود. در ماه آوریل، پرزیدنت ترامپ در گزارشی به کنگره سیاست آمریکا در بازدارندگی و واکنش به حملات سایبری را تشریح کرد. آمریکا دهه ها از یک دکترین اتمی برخوردار بود، و اینک دکترین جنگ سایبری اش در حال شکل گیری و بلوغ است.

این کاستی باعث شده است که شانس پرداختن به حملات سایبری در مذاکرات با کره شمالی بسیار ضعیف باشد.

کره شمالی زیر فشار تحریم های بین المللی اقتصادی به حملات سایبری به نهادهای مالی از جمله بانک هایی در آمریکای جنوبی و آسیا روی آورده است تا بتواند کمبودهای مالی اش را جبران کند.

سابقه جاه طلبی اتمی کره شمالی به آغاز دهه پنجاه میلادی برمی گردد. سال ۲۰۰۶ بود که پیونگ یانگ از نخستین آزمایش هسته ای زیر زمینی اش خبر داد. اما حمله سایبری کره شمالی به شرکت سونی در آمریکا در سال ۲۰۱۴ از تحول آن کشور به سوی یک تهدید عمده در فضای سایبری حکایت داشت. با توجه به طیف حملات کره شمالی در این سال ها می توان تصور کرد طی پنج سال پیونگ یانگ به چه تهدید جدی در حوزه سایبر بدل خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG