لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

درخواست سازمان‌های غیردولتی از کنگره برای پشتیبانی از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای ایران


بنا بر اعلام اندیشکده «مرکز پیشرفت آمریکا» مستقر در واشنگتن ، یک گروه متشکل از ۵۱ سازمان غیردولتی آمریکایی، از جمله اندیشکده نامبرده، درخواست مشترکی را برای «تبیین و پشتیبانی علنی» از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، شامل «بازگشت ایالات متحده به پیروی از آن توافق»، به کنگره ایالات متحده ارائه کرد.

اندیشکده مرکز پیشرفت آمریکا چهارشنبه در یک توئیت نوشت: «توافق [هسته‌ای] ایران، مسیر ایران به سوی [دستیابی به] یک بمب هسته‌ای را مسدود کرد. از این رو ما در پشتیبانی از ورود دوباره ایالات متحده به توافق [هسته‌ای] ایران، به [گروهی متشکل از] ۵۱ سازمان طرفدار دیپلماسی می‌پیوندیم.»

در متن این درخواست که به امضای سازمان‌هایی همانند فدراسیون دانشمندان آمریکایی، انجمن کنترل جنگ‌افزارها، کلیسای متحد مسیح، موسسه عربی آمریکا، خیابان جی (جی استریت)، موسسه امنیت جهانی، و سایرین رسیده است، همچنین از کنگره درخواست شده است تا «مراتب پشتیبانی خود از دیپلماسی مبتنی بر حسن نیت» و «مخالفت با آغاز یک جنگ غیرضروری» و نیز مخالفت خود با تحریم‌هایی که «مسیر کمک‌های ضروری بشردوستانه و تجهیزات پزشکی به آن کشور را مسدود می‌کنند» را اعلام کند.

هنوز، تا زمان انتشار این مطلب، واکنشی از سوی کنگره یا کاخ سفید نشان داده نشده است.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی سالانه وضعیت عمومی کشور خود در تاریخ ۵ فوریه بار دیگر تاکید کرد که دولت او «برای مقابله با بزرگترین کشور پشتیبان تروریسم در جهان، یعنی رژیم تندروی حاکم بر ایران، قاطعانه اقدام کرده است.»

ترامپ در سخنرانی خود گفت: «من، برای اطمینان یافتن از این که این دیکتاتوری فاسد هرگز به جنگ‌افزارهای هسته‌ای دست نخواهد یافت، ایالات متحده را از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران [برجام] خارج کردم. و ما پاییز گذشته شدیدترین تحریم‌هایی که تاکنون بر کشوری اعمال شده است را [بر ایران] اعمال کردیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG