لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

آمریکا بار دیگر از کره شمالی خواست به مذاکرات شش جانبه بازگردد


یک دیپلمات ارشد آمریکایی می گوید واشنگتن فقط در چارچوب مذاکرات خلع سلاح اتمی شش جانبه، مستقیما با کره شمالی گفت و گو خواهد کرد

یک دیپلمات ارشد آمریکایی می گوید واشنگتن فقط در چارچوب مذاکرات خلع سلاح اتمی شش جانبه، مستقیما با کره شمالی گفت و گو خواهد کرد.

کورت کمپبل، معاون وزارت امور خارجه، این موضوع را روز چهارشنبه در پکن، در پی دیداری با مقامات چینی، عنوان کرد. او به خبرنگاران گفت چین براین عقیده است که پیونگ یانگ مایل است چارچوب شش کشوری را قبول کند. اما پذیرفت که دیپلماسی با رژیم کره شمالی «چالشی بزرگ» است.

جرج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، نیز روز چهارشنبه نظر مشابهی در سئول پایتخت کره جنوبی ابراز داشت. او هشدار داد که کیم یونگ ایل، ر هبر کره شمالی، بدون تردید «سیستم را آزمایش» خواهد کرد تا نوعی ضعف بیابد و از آن به نفع خودش استفاده کند.

با این حال، بوش گفت مذاکرات شش جانبه «بهترین راه برقراری صلح در شبه جزیره کره» است.

کمپبل گفت واشنگتن و پکن در ماه های اخیر در مورد کره شمالی از نزدیک با یکدیگر کار کرده اند. او می گوید آمریکا اصرار دارد پیونگ یانگ، پیش از آن که ملت های دیگر در گیر در مذاکرات، گفت و های بیشتری انجام دهند، توافق هایی را که در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ به دست آمد اجرا کند.

XS
SM
MD
LG