لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

دیپلمات سوئدی: گفتگوهای آمریکا و کره شمالی بیش از انتظار طول کشید


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مذاکرات هسته ای اخیر ایالات متحده و کره شمالی پر محتوا بود و بیش از انتظار به درازا کشید. این گفته های یک دیپلمات سوئدی است که در برنامه ریزی برای انجام این مذاکرات نقش داشته است.

ارزیابی امیدوارکننده کنت هارستت، نماینده ویژه سوئد، در تضاد با اظهارات دیپلمات های کره شمالی قرار دارد که واشنگتن را برای کوتاهی در ارائه ایده هایی تازه در مذاکرات اوائل اکتبر در استکهلم مقصر معرفی کردند.

هارستت در جلسه ای در سئول گفت مذاکرات ایالات متحده و کره شمالی ساعت ها طول کشید و قطع نشد. این دیپلمات سوئدی گفت با خوش بینی محتاطانه ای معتقد است مذاکرات ادامه می یابد، هر چند کره شمالی هنوز دعوت سوئد برای ادامه مذاکرات طی دو هفته آینده را نپذیرفته است.

کنت هارستت گفت: «کره شمالی در را به روی ادامه کار در این مقطع نبسته است. ما فقط می توانیم بگوییم گفتگوهای کاری بسیار خوبی با آن ها داریم. باید این را هم در نظر داشته باشیم که مساله بسیار بسیار حساس و پیچیده ای را به بحث می گذاریم.»

از آن جا آمریکا و کره شمالی روابط دیپلماتیک رسمی ندارند، سوئد نقش میانجی را بین دو کشور ایفا می کند ولی حضوری در خود مذاکرات ندارد.

مقام های آمریکایی پس از مذاکرات استکهلم گفتگوها را خوب توصیف کرده و تاکید داشتند که خواهان ادامه آن ها هستند.

تحلیلگران می گویند یکی از راه های پیشبرد مذاکرات این است که ایالات متحده اجازه دهد ابتکارهای اقتصادی دو کره مانند «مجتمع صنعتی کیسونگ» و گردشگری در مجموعه تفریحی «ماونت کامگنگ» از سر گرفته شود.

چنین امتیازی بدون برچیدن نظام تحریم ها منابع مالی را که کره شمالی بسیار لازم دارد برای پیونگ یانگ فراهم می کند.

بازدید از این مجموعه در سال ۲۰۰۸، پس از این که یک سرباز کره شمالی به یک گردشگر ۵۳ ساله شلیک کرد، متوقف شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG