لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۲

پرزیدنت ترامپ برای ملاقات با رهبر کره‌شمالی ابراز تمایل کرد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ابراز تمایل کرد که با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، دیدار کند.

رئیس جمهوری آمریکا در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که عازم کره جنوبی است و اعلام کرد که تمایل دارد با رهبر کره شمالی در منطقه غیرنظامی مرز دو کره دیدار کند.

پرزیدنت ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «بعد از چند ملاقات بسیار مهم، از جمله دیدار با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، ژاپن را به سمت کره جنوبی ترک می‌کنم (به همراه رئیس جمهوری مون). تا زمانی آن‌جا هستم، اگر رهبر کره شمالی این را می‌بیند، با او در مرز غیرنظامی میان دو کره برای دست دادن و سلام گفتن دیدار خواهم کرد.»

در واکنش به این توییت و پیشنهاد پرزیدنت ترامپ، کره شمالی گفته است که اگر ملاقاتی میان رهبران دو کشور انجام شود، بسیار «معنادار» خواهد بود.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را در هانوی ویتنام نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته‌های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می‌گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

پیونگ یانگ اما با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

پیشتر خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرده بود که کیم جونگ اون، رهبر این کشور نامه‌ای شخصی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دریافت کرده و روی محتوای آن «به طور جدی» فکر خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین خبر داده بود که کیم جونگ اون محتوای این نامه را «عالی» توصیف کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد اعلام کرده بود که نامه‌ای از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دریافت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG