لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

آمریکا آماده از سر گیری گفت‌وگوها با کره شمالی است


 استیفن بیگان، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی
استیفن بیگان، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی

یک روز پس از پایان رزمایش مشترک ایالات متحده و کره جنوبی، یک دیپلمات ارشد آمریکایی گفت این کشور آماده از سر گیری گفت‌وگوها با کره شمالی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، استیفن بیگان، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی، گفته است ایالات متحده «آماده است به محض اعلام آمادگی کره شمالی، گفت‌وگوها را آغاز کند.»

بیگان اضافه کرد که پرزیدنت ترامپ به او ماموریت داده است گفت‌وگوها با کره شمالی را براساس آن‌چه رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در دیدار اخیرشان در مرز دو کره توافق کردند، از سر بگیرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۱۹ مرداد گفته بود که رهبر کره شمالی خواستار دیدار با او و از سرگیری مذاکرات بر سر فعالیت‌های هسته‌ای پیونگ یانگ است.

کره شمالی در هفته‌های اخیر چندین بار دست به انجام آزمایش موشکی زده است. اقدامی که به نظر می‌رسد واکنشی به برگزاری مانور نظامی مشترک کره‌جنوبی و ایالات متحده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر گفته بود آزمایش‌های موشکی کره شمالی «نه نقض توافق ما در سنگاپور هستند، و نه زمانی که با هم دست دادیم صحبتی از موشک‌های کوتاه‌برد بود.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نوشته بود که کیم جونگ اون «عذرخواهی کوچکی بابت آزمایش موشک‌های کوتاه‌برد کرده» است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرده بود و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

دیدار اول میان این دو در سنگاپور و ملاقات دوم در هانوی، ویتنام، برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG