لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

کره شمالی نسبت به پایان مهلت برای رسیدن به توافق هشدار داد


یک دیپلمات ارشد کره شمالی هشدار داد که مهلت ایالات متحده برای گفت‌وگو درباره عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای رو به پایان است.

به گزارش رویترز، کوون جونگ گون، مدیر امور آمریکا در وزارت خارجه کره شمالی، گفته است که گفت‌وگوها زمانی از سر گرفته خواهد شد که ایالات متحده پیشنهادی ارائه کند که به سود هر دو طرف باشد.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی هم به انتقاد از وضع تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه کره شمالی پرداخته و آن را خلاف توافق‌های انجام شده در دیدار نخست رهبران دو کشور در سنگاپور توصیف کرده بود.

روز گذشته رئیس جمهوری کره جنوبی خبر داده بود که مقام‌های ایالات متحده و کره شمالی مشغول گفت‌وگوهای پشت صحنه برای فراهم کردن مقدمات برگزاری نشست سوم میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون هستند.

پیشتر خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرده بود که کیم جونگ اون، رهبر این کشور نامه‌ای شخصی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دریافت کرده و روی محتوای آن «به طور جدی» فکر خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین خبر داده بود که کیم جونگ اون محتوای این نامه را «عالی» توصیف کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد اعلام کرده بود که نامه‌ای از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دریافت کرده است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته‌های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می‌گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

پیونگ یانگ اما با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG