لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

دومین روز گفتگوهای اتمی آمریکا و کره شمالی


.
.

ایالات متحده و کره شمالی سه شنبه دومین روز گفتگوهای اتمی را در ژنو پایتخت سونُیس آغاز کردند که بر فاش شدن اخیر برنامه غنی سازی اتمی کره شمالی دور میزند.

این درحالی است که وزیر دفاع ایالات متحده دوشنبه در ژاپن با ابراز بیاناتی کره شمالی و تنها متحد آن کشور / چین را مورد انتقاد قرار داد.

استفان بازورث فرستاده آمریکا در گفتگوهای اتمی دوشنبه در پایان نخستین روز گفتگوها با مقامات کره شمالی نسبت به نتیج مذاکرات ابراز امیدواری کرد و پیشرفت آنرا بسوی از سر گیری گفتگوهای ششگانه بین المللی بر سر برنامه غنی سازی کره شمالی مثبت خواند.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه در جلسه خبری دوشنبه در ارتباط با این مذاکرات گفت گفتگوهای جاری ژنو پیگیری پیشنهاداتی است که ما در ژوییه گذشته به کره شمالی ارانُه دادیم و افزود:

" در ژوییه ما جزییات یک سری پیشنهاداتی را که مایلیم انجام آنرا ببینیم ارانُه کردیم و آن / آمادگی آنها برای برداشتن گامهای اساسی در انجام تعهدات غیراتمی شدن طبق قطعنامه های 1718 و 1874 شورای امنیت و بیانیه مشترک 2005 گفتگوهای ششگانه است "

از سوی دیگر دوشنبه لنُون پنتا وزیر دفاع آمریکا که درپی سفر آسیایی برای دیدار با مقامات ژاپن به آن کشور سفر کرد ضمن انتقاد از کره شمالی رفتار آن کشور را غیرمسؤلانه و تحریک آمیز خواند و پیگیری تولید سلاحهای اتمی و موشکهای بالستیک از جانب آن دولت را تهدیدی نه تنها متوجه ژاپن بلکه منطقه خواند.

پنتا همچنین ازعدم شفافیت از جانب چین و سرعت برنامه مدرنیزه کردن نظامی و ظهور رو به افزایش فعالیت آن در شرق و جنوب دریای چین انتقاد کرد و گفت:" ما نه تنها به حفظ / بلکه به تقویت و حضور نظامی خود در این منطقه از جهان ادامه خواهیم داد."

آقای پنتا همچنین افزود: ما و ژاپن با هم برای بازگرداندن کره شمالی به مذاکرات ششگانه و همچنین تشویق چین به ایفای یک نقش مسؤلانه در جامعه بینالمللی کار خواهیم کرد .

ایالات متحده ، 47 هزار نیرو در ژاپن و 28 هزار نیرو در کره جنوبی مستقر دارد و تقویت موضع این کشور در آسیا را نیز در دست بررسی دارد

دوشنبه همزمان با گفتگوهای اتمی آمریکا و کره شمالی در ژنو معاون نخست وزیر چین برای مذاکره بر سر بازگشت پیونگ یانگ به مذاکرات اتمی به کره شمالی سفر وبا کیم جونگ ایل رهبر آن کشور دیدار کرد. رهبر کره شمالی در این دیدار ابراز تمایل کرد که گفتگوهای ششگانه بر اساس توافقهای انجام شده در 2005 از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG