لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۹

دیدگاه: ملاقات ترامپ با کیم و آماده‌سازی صحنه برای تغییرات بنیادی در آسیا


یادداشتی در وبسایت شبکه فاکس نیوز از کریستین وایتون، مشاور ارشد دولت های دونالد ترامپ و جرج بوش و کارشناس ارشد استراتژی و دیپلماسی عمومی در «مرکز منافع ملی»

پرزیدنت ترامپ سه شنبه در اجلاس تاریخی با رهبر کره شمالی با بهبود چشمگیر امنیت ملی آمریکا به یک دستاورد عمده دیپلماتیک دست یافت.

کیم جونگ اون در اجلاس سنگاپور موافقت کرد از توان هسته ای کشورش دست بکشد، اولویتی که دهه ها آمریکا در انتظار آن بود. پرزیدنت با دادن اندک امتیاز به این نقطه رسید.

در مذاکرات دوره پرزیدنت بیل کلینتون با کره شمالی، ایالات متحده و متحدان ما با پرداخت میلیون ها دلار کمک غذایی که به سادگی در بازار سیاه قابل تبدیل به پول نقد بود موافقت کردند. میلیاردها دلار هم به صورت کمک در حوزه انرژی که امتیاز بزرگی برای پیونگ یانگ بود تعهد شد. اما کره شمالی باز هم برنامه هسته ای اش را نگاه داشت.

در مذاکرات دوره جرج بوش، مذاکره کنندگان آمریکایی برای بازگرداندن پیونگ به میز مذاکرات پرداخت وجوه نقد به کره شمالی را پیشنهاد کرد. ما در فشار سخت تحریم های مالی تخفیف داده و کمک های دیگری ارسال کردیم. آن رویکرد هم نتیجه بهتری از کلینتون پیدا نکرد.

ترامپ با بی اعتنایی به کارشناسان به اصطلاح خبره های کار به این موفقیت دست پیدا کرد.

منتقدان پرزیدنت ترامپ اکنون متوجه شده اند که خروج از برجام، ترک توافق تغییرات اقلیمی پاریس و ایستادن در برابر کشورهای عضو «گروه ۷» تاثیری مثبت داشته و روشن کرده است که نهایتا یک رئیس جمهوری در قدرت است که برای منافع آمریکا با شدت می جنگد.

راه پیش رو پر پیچ و خم خواهد بود، اما پرزیدنت ترامپ زمینه را برای تغییرات اساسی در آسیا آماده کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG