لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

آمریکا برای رفع خصومت بر سر سد نیل میانجیگری می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت ایالات متحده وزیران خارجه مصر، اتیوپی، و سودان را برای بحث درباره پروژه سد عظیم «نیل» در اتیوپی به واشنگتن دعوت کرده است. ساخت این سد منجر به بروز خصومت فزاینده ای میان آدیس آبابا و قاهره بر سر منابع آبی شده است.

استیو منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، در تاریخ ۲۱ اکتبر با ارسال نامه‌ای از این سه کشور و دیوید ملپس، رئیس «گروه بانک جهانی» دعوت کرده است.

سخنگوی «بانک جهانی» در بیانیه ای گفت دیوید ملپس با تصور مشارکت کامل سه کشور قصد دارد در این جلسه حضور داشته باشد.

مصر که مدت ها در پی میانجیگری کشوری دیگر بوده است دعوت برای این جلسه را که در دفتر وزیر دارایی در ۶ نوامبر برگزار خواهد شد پذیرفته است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا تائید کرده است که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد از پرزیدنت ترامپ خواسته بود در این مناقشه ناشی از ساخت «سد بزرگ رنسانس اتیوپی» میانجیگری کند.

قاهره این مساله را یک موضوع امنیت ملی می داند. ساخت این سد عظیم بر روی «نیل» بدون توافقی با مصر می تواند منابع آب آشامیدنی مصر را به خطر بیاندازد.

وزارت خارجه آمریکا از سال ۲۰۱۱ با طرف های درگیر در تعامل بوده است و به دفعات از آن ها خواسته است در این باره به توافقی مشترک برسند. اما این بار اعضای «اداره امور اقیانوس ها و محیط بین المللی و امور علمی» در وزارت خارجه آمریکا در این جلسه در دفتر وزیر دارایی حضور ندارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG