لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

پوشاک ورزشی اسلامی شرکت «نایکی» رونمایی شد


شرکت تولید پوشاک و محصولات ورزشی «نایکی» پس از مدتها تحقیق و بررسی، سرانجام از طرح پوشاک ورزشی اسلامی بانوان خود باعنوان « نایکی پرو حجاب» رونمایی کرد.

این شرکت آمریکایی سال گذشته اعلام کرد، با توجه به افزایش تعداد ورزشکاران زن مسلمان و علاقه آنها برای شرکت در رقابت های ورزشی، قصد دارد لباس هایی را منطبق بر اصول و قوانین اسلامی طراحی کند.

در ماههای اخیر شرکت « نایکی » با همکاری تعدادی از ورزشکاران زن مسلمان، طرحهای مختلفی را آزمایش کرد و از نظرات آنها درباره کیفیت و کارایی این لباس های اسلامی بهره گرفت.

از چهره های مشهوری که در مراحل مختلف این پروژه آزمایشی شرکت داشتند، می توان به «زهرا لاری» قهرمان مشهور پاتیناژ یا اسکیت روی یخ اشاره کرد.

پدر «زهرا لاری» اهل امارات متحده عربی است و مادرش آمریکایی، او درابوظبی متولد شده ولی در آمریکا زندگی می کند، زهرا نخستین ورزشکار زنی است که با حجاب اسلامی در رقابت های بین المللی پاتیناژ شرکت کرده است.

گفته می شود این شرکت آمریکایی با گروهی از علمای مذهبی هم مشورت کرده و طرح نهایی از طرف کارشناسان اسلامی تأیید شده است.

در طراحی این لباس ها از پولیستر نازک کشدار استفاده شده که تمامی اندام ورزشکار را می پوشاند، البته در قسمتهای مختلف، منفذهای فابریکی ریزی تعبیه شده تا هوای کافی به پوست رسیده و حرارت طبیعی بدن حفظ شود.

«نایکی» برای پوشش موها یک کلاه نازک طراحی کرده که شباهت زیادی به مقنعه دارد و تمامی گردن را می پوشاند، این کلاه نیز بسیار سبک و نازک است.

این لباس های ورزشی اسلامی از سال آینده در رنگ ها و سایزهای مختلف روانه بازار می شود، خبر خوشی که با استقبال بسیاری از ورزشکاران زن مسلمان در آمریکا و سایر کشورهای جهان مواجه شده است.

در سالهای اخیر رعایت پوشش اسلامی در مسابقات ورزشی یکی از سوژه ه ای داغ رسانه ای بوده و نظرات متفاوتی در این رابطه مطرح شده است.

در حالیکه پوشش اسلامی زنان در برخی از رشته های انفرادی مثل تنیس روی میز یا شمشیربازی آزاد است، هنوز در بسیاری از ورزش های گروهی، قوانین واحدی در این زمینه وجود ندارد.

چندی پیش فدراسیون جهانی فوتبال یا فیفا استفاده از لباس اسلامی زنان در رقابت های بین المللی این رشته ورزشی را آزاد کرد، اما فدراسیون جهانی بسکتبال یا فیبا استفاده از این لباس ها را در مسابقات بین المللی نپذیرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG