لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

آمریکا: «بوکو حرام» و «انصارو» گروه تروریستی هستند


آمریکا گروه های نیجریه ای «بوکو حرام» و «انصارو» را سازمان های تروریستی خارجی اعلام کرده است.

لیزا موناکو، یک مقام اداره ضد تروریسم آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت این دو گروه مسئول مرگ هزاران نفر در شمال شرقی و مرکز نیجریه در سال های اخیر هستند، وبه ده ها حمله به کلیساها و مساجد، و نیز به قتل های هدفمند غیر نظامیان دست زده اند.

مقامات آمریکایی بوکو حرام را مسئول حمله به ساختمان سازمان ملل متحد در ابوجا در سال ۲۰۱۱ می دانند که در آن ۲۱ تن کشته شدند.

گنجاندن «بوکوحرام» و «انصارو» در فهرست سازمان های تروریستی، دسترسی آنها به نهادهای مالی آمریکا را قطع می کند وبه بانک ها اجازه می دهد دارائی هایی را که درآمریکا دارند مسدود کنند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که یک کمیته فرعی کنگره آمریکا به بررسی تهدید بوکو جرام، مهمترین سازمان شبه نظامی نیجریه، پرداخته است.

پیشتر در اوائل سال، «انصارو» خود را به عنوان یک گروه انشعابی مستقل از بوکو حرام اعلام کرد. مقامات آمریکایی می گویند حملات انصارو اکثرا بر طرفهای نظامی نیجریه و غرب متمرکز بوده است.

نام بوکو حرام در زبان هوسا «آموزش غربی گناه است» معنا می دهد. گروه از ۲۰۰۹ با دولت نیجریه در جنگ بوده است و اغلب به کلانتری ها، زندان ها و مقامات دولتی، و نیز به هدف هایی مانند کلیساها و مساجد، حمله می کند.

عقیده بر این است گروه برای تشکیل یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه می جنگد.
XS
SM
MD
LG