لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

اهمیت همکاری در مبارزه با بوکوحرامنیجریه با چهار کشور همسایه برای تقسیم اطلاعات و تقویت همکاری نظامی جهت نبرد با تهدیدی که از سوی گروه تروریستی بوکوحرام متوجه همه آنها است، متحد می شود. آمریکا این توافق را، که اخیرا در پاریس در جلسه ای به میزبانی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه صورت گرفت، تحسین می کند و آن را آگاهی مهم از این موضوع می داند که تروریسم مرز نمی شناسد و تمام ملت هایی که با یکدیگر کار می کنند، شانس خود را در شکست دادن دشمنی مشترک افزایش می دهند.

بر اساس توافق، نیجریه، کامرون، چاد و بنین یک برنامه عمل منطقه ای برای هماهنگی اطلاعاتی، تقسیم اطلاعات و منابع و شناسایی های مرزی تهیه خواهند کرد. هرچند بوکوحرام عمدتا در شمال نیجریه عمل می کند، اما از مرزهای بی حفاظ منطقه برای دست زدن به حملات مرزی و یافتن امنگاه هایی در خارج از نیجریه استفاده کرده است. این وضع در شب برگزاری کنفرانس نمودار شد، زمانی که گروه به محل اجرای یک پروژه برق آبی توسط یک شرکت چینی در شمال کامرون حمله کرد. یک سرباز کامرونی کشته شد و چندین کارگر چینی مفقود هستند.

بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ که کمپینی برای سرنگونی دولت نیجریه و جایگزینی آن با یک رژیم استوار بر تعبیر سختگیرانه ای از قوانین اسلامی آغاز کرد، موجی از مرگ و ویرانی در سراسر شمال نیجریه براه انداخته است. شورش این گروه، جان بیش از ۴ هزار نفر را گرفته و صدها هزار نفر را نیز وادار کرده که از خانه هایشان فرار کنند.

بوکوحرام، که نخست پلیس و دیگر مقامات و تاسیسات دولتی را هدف می گرفت، دامنه حملات خود را به کلیساها، مساجد، مدارس، رسانه ها، بازارها و دیگر مکان های غیرنظامی گسترش داده است. ماه گذشته نیز با ربودن بیش از ۲۰۰ دختر دانش آموز خشم بین المللی را برانگیخت.

وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه ایالات متحده به عنوان نماینده آمریکا در نشست پاریس حضور داشت و رئیس جمهوری فرانسه را برای سازمان دادن آن ستود.

او گفت دولت آمریکا در تلاش هایی که جهت کمک به یافتن سالم دختران و بهبود امنیت منطقه ای در جریان است شرکت دارد، و هواپیماهای شناسایی و تیمی از کارشناسان نظامی، غیر نظامی و پلیس را برای راهنمایی مقامات نیجریه فراهم می آورد.

اقدام گروهی نه فقط برای مهار تهدید و باز گرداندن دختران ربوده شده مهم است، بلکه همچنین از نظر جلوگیری از چنین حوادثی در آینده و پیشبرد توسعه و پرداختن به دلایل اصلی افراطگرایی خشن اهمیت دارد.
XS
SM
MD
LG