لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

کمک به برخورد با افراط گرایی در نیجریه


ایالات متحده آمریکا بر کوشش برای نبرد با افراط گرايی خشن در آفریقای غربی می افزاید، وگروه های سیزه گر بوکو حرام و انصارو را در فهرست سازمان های تروریستی بین المللی قرار می دهد.

ما برای پرداختن به تهدید برآمده از این گروها، به شیوه ای فراگیر و از نزدیک با دولت نیجریه و همسایگانش کار می کنیم: حرفه ای گری نیروهای امنیتی را تقویت می کنیم، توانایی های پزشکی قانونی و تحقیقاتی را بهبود می بخشیم و گام هایی برای تقویت سیستم قضایی نیجریه برمی داریم. کمک ما همچنین بر اهمیت حفاظت از غیر نظامیان بطریقی که احترام به حقوق بشر و مخافظت از آنرا مسلم سازد تاکید می گذارد.

حرکت بسوی اعلام رسمی بوکو حرام وانصارو، منشعب از بوکو حرام، بعنوان گروه های تروریست بین المللی به نهادهای آمریکایی مانند وزارت های خزانه داری و دادگستری امکان خواهد داد از معاملات مالی و بازرگانی آنها جلوگیری بعمل آورند. همچنین حمایت از این گروه ها را برای آمریکاییان به یک جرم تبدیل می کند. چنین اقدامی آنها را از دسترسی به پول هایی که برای انجام حملات و عملیات دیگر نیاز دارند محروم خواهد ساخت.

بوکوحرام، با بهره برداری از نارضایی های سیاسی برای کسب حمایت عمومی، از سال ۱۹۹۹ ميلادی با دولت نیجریه در جنگ بوده است، و به ایستگاه های پلیس، زندان ها و ادارات دولتی حمله می کند. مراکز غیرنظامی از جمله مساجد و کلیساها را نیز هدف قرار داده است. اين گروه دو سال پیش به ساختمان سازمان ملل متحد در ابوجا حمله کرد، وهمراه با شاخه انصارو مسئول هزاران مرگ در شمال شرقی و مرکز نیجریه شناخته می شود.

درحالی که تمرکز اصلی اين دو گروه بر نیجریه بوده است، شواهد روز افزونی وجود دارد که آنها روابطی با شاخه القاعده در آفریقای غربی و دیگر گروه های افراطی در کشور مالی برقرار ساخته اند. به این دلیل، در کشورهای دیگر، از جمله آمریکا، یک تهدید امنیتی دیده می شوند.

گنجاندن درفهرست سازمان های تروریستی گامی مهم و مناسب است، اما فقط یک وسیله در رویکرد جامع دولت نیجریه برای برخورد و ریشه کن ساختن افراط گرایی است. چنین کاری ایجاب می کند که ترکیبی از اجرای قانون، توسعه سیاسی و اقتصادی و نیز درگیری نظامی، بکار رود، درهمین حال به نگرانی های مشروع مردم شمال نیحریه پرداخته شود. تمامی کمک ما به نیجریه بر اهمیت حفاظت از غیرنظامیان، پای بندی به حکومت قانون و احترام به حقوق بشر تاکید دارد.
XS
SM
MD
LG