لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

دیدگاه| دو نقطه قوت استراتژی امنیت ملی ترامپ


مقاله ای از داو زاکهایم در وبسایت نشریه فارین پالیسی

استراتژی امنیت ملی نوین آمریکا سندی به دقت تنظیم شده است که باید به شرکا و متحدان ما اطمینان خاطر داده و دشمنان را به درنگی جدی وا بدارد. اما این امر در حوزه سیاست داخلی صدق نمی کند.

نقطه قوت و جامعیت این سند جایی است که به چالش های روزانه پیش روی وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا می پردازد. جایی که حوزه تخصص اچ آر مک مستر، دینا پاول و نادیا شدلو در تیم امنیت ملی کاخ سفید است.

واژگان تند درباره ایران و کره شمالی به یقین با استقبال روبرو شده و از دور شدن از رویکرد دولت اوباما به ایران خبر می دهد.

نگاه ترامپ نسبت به ایران با نگاه اروپایی ها تفاوت چندانی ندارد. کشورهای اروپای غربی به مرور متوجه خطرات برنامه موشکی جمهوری اسلامی برای خودشان شده و تاثیرات مداخلات منطقه ای ایران بر موج پناهجویان به سوی اروپا را می بینند.

نویسندگان استراتژی امنیت ملی نوین آمریکا حق دارند بنویسند «اسراییل علت مشکلات خاورمیانه نیست». مناقشات در سوریه، یمن، سومالی، لیبی و همچنین تنش ها میان قطر از یک سو و امارات متحده عربی و بحرین و عربستان سعودی و مصر از سوی دیگر کمترین ارتباطی به بن بست در مذاکرات اسراییلی فلسطینی ندارد.

اما در توصیف وضعیت کنونی خاورمیانه دو بازیگر اصلی در این استراتژی در نظر گرفته نشده است: روسیه و ترکیه. تنظیم کنندگان استراتژی مقصر نشان دادن روسیه به عنوان یکی از عوامل مشکلات منطقه و انتقاد از ترکیه به عنوان متحدی در ناتو را برای دولت تحت رهبری دانالد ترامپ نامناسب تشخیص دادند.

برداشت رییس جمهوری آمریکا از جهان در استراتژی امنیت ملی نوین اش تقریبا صحیح است، اما بحث او در حوزه سیاست داخلی ایرادهایی دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG