لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

سرمقاله هیات تحریریه وال استریت جورنال: دکترین ترامپ در تئوری


دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی از لزوم تغییراتی جدی در سیاست خارجی آمریکا صحبت کرد، اما سال نخست ریاست جمهوری او فارغ از آن چه مخالفانش از آن ترس داشتند و آن چه از شعارهای انتخاباتی اش بر می آمد متعارف بوده است.

شاخص ترین موضوع سند ۶۸ صفحه ای استراتژی امنیت ملی نوین آمریکا که دوشنبه منتشر شد قبول این امر است که جهان به سرعت به مکانی خطرناک تر بدل می شود.

این امر با فرارسیدن سال ۲۰۱۸ بدیهی به نظر می رسد، اما تصحیح مهمی از خوش بینی سال های اخیر اوباما نسبت به فرونشستن امواج جنگ است.

پرزیدنت اوباما چنان باور عمیقی داشت که تمام مصایب جهان نتیجه اقدامات جرج بوش است که حاضر نبود اذعان کند جای خالی ناشی از عقب نشینی آمریکا را رهبرانی مقابله جو پر کرده اند. باراک اوباما در حالی کاخ سفید را ترک کرد که برای توقف چین، روسیه و ایران کار چندانی نکرده بود.

پرزیدنت ترامپ هم مانند اوباما به روسیه و ایران اجازه داده است بر سوریه پس از داعش مسلط شوند. سخنان ترامپ در مخالفت با ایران محکم تر از اوباما است، ولی سیاست او چنین نیست.

غرایض پرزیدنت ترامپ در سیاست خارجی شخصی و مبادله ای است. او می خواهد به توافق هایی دست یافته و دشمنان را بفریبد. اما اگر او سند استراتژی خودش را بخواند، درخواهد یافت که آن کشورهای متخاصم فریفتنی نیستند. یک استراتژی مبتنی بر «واقع بینی اصولی» نیاز به یک واقع گرای دارای اصولی محکم در کاخ سفید دارد.

منبع

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG