لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

اعتراض «شان پن» به شبکه نتفلیکس؛ جانم را به خطر انداختید


«شان پن» بازیگر مشهور آمریکایی و از ستاره های بزرگ هالیوود به پخش یک مجموعه مستند از شبکه اینترنتی فیلم و سریال «نتفلیکس» اعتراض کرد، به گفته او اقدام این شبکه اینترنتی جانش را به مخاطره انداخته است.

«روزی که ال چاپو را ملاقات کردم» ماجرای ملاقات مخفیانه شان پن با «خواکین گوزمان لویرا» قاچاقچی مشهور مکزیکی را در سال ۲۰۱۵ به تصویر می کشد.

ال چاپو که از سلاطین مواد مخدر جهان است، یک روز پس از مصاحبه با شان پن بصورت غیرمنتظره ای در مکزیک دستگیر شد و ماجرای دیدار او با شان پن بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان پیدا کرد.

«کیت دل کاستیلو» بازیگر جوان مکزیکی رابط میان آنها بود و این ملاقات را در نقطه ای دور افتاده ترتیب داد، این مجموعه مستند روایت دل کاستیلو از این دیدار است و بر اساس مشاهدات و تجربیات شخصی او تولید شده است.

کیت دل کاستیلو
کیت دل کاستیلو

وکیل شان پن با انتشار نامه سرگشاده ای از اعتراض موکلش به پخش این مجموعه مستند در نتفلیکس خبر داد، به گفته او این مستند با تحریف واقعیت و براساس ماجراهای خیالی ساخته شده و سندیت تاریخی ندارد.

قسمت هایی از این مجموعه به همکاری شان پن با اداره مرکزی مبارزه با مواد مخدر آمریکا می پردازد و به مشارکت او در دستگیری این قاچاقچی فراری اشاره می کند.

وکیل شان پن ضمن با تکذیب این موضوع گفت، موکلش هیچ نقشی در دستگیری ال چاپو نداشته و طرح چنین ادعای پوچی جان او را به مخاطره انداخته است.

او با انتقاد از نتفلیکس، این شبکه اینترنتی را مسئول هرگونه حادثه ناگوار احتمالی توصیف کرد و خواست پخش این مجموعه مستند متوقف شود.

خواکین گوزمان لویرا معروف به ال چاپو
خواکین گوزمان لویرا معروف به ال چاپو

اما نتفلیکس با رد این انتقاد می گوید، «روزی که ال چاپو را ملاقات کردم» مستندی هیجان انگیز درباره دستگیری یکی از مشهورترین سلاطین مواد مخدر جهان است که حاوی هیچ مطلب جنجالی و نامتعارفی نیست و تمامی جزئیات این ماجرا پیشتر در رسانه ها مطرح شده است.

این شبکه اینترنتی با اشاره به تمایل تهیه کنندگان برای گفتگو با شان پن و افزودن نظراتش به این مجموعه گفت، این بازیگر آمریکایی با این درخواست موافقت نکرده و حاضر به شرکت در مستند نشده است.

شان پن از جمله هنرمندانی است که علاقه زیادی به فعالیتهای سیاسی و اجتماعی دارد و بعنوان خبرنگار یا گزارشگر با نشریات بین المللی نیز همکاری میکند.

قرار بود گفتگوی اختصاصی او با ال چاپو در «رولینگ استون» منتشر شود ولی دستگیری این قاچاقچی مکزیکی همه چیز را به ریخت، هر چند که مقاله او بالاخره چاپ شد ولی بازتاب چندانی نداشت و به اصطلاح سوخت.

شان پن در گفتگوهای مختلف خود، هرگونه مشارکتی در دستگیری ال چاپو را تکذیب کرده و انگیزه خود از مصاحبه با این قاچاقچی مکزیکی را شنیدن نظرات و دیدگاههای او بعنوان بخش دیگری از این معادله چند مجهولی توصیف کرد.

خواکین گوزمان لویرا از بی رحم ترین سلاطین مواد مخدر جهان است و کارتل سینیولا در مکزیک را رهبری می کند، او در گذشته بارها دستگیر شده ولی بصورت شگفت انگیزی از زندان فرار کرده و به همین دلیل شهرت زیادی دارد.

او پس از دستگیری در سال ۲۰۱۵ به آمریکا منتقل شد تا فرار نکند و به جرم قاچاق، قتل، تجاوز و آدم ربایی محاکمه خواهد شد، جرایمی که در نهایت به حبس ابد منجر می شود.

پخش مجموعه مستند «روزی که ال چاپو را ملاقات کردم» از جمعه گذشته در شبکه اینترنتی نتفلیکس آغاز شده و بر اساس آمار اولیه، پربیننده ترین مجموعه مستند این شبکه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG