لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

دیدگاه| یادداشت زلمای خلیل زاد: شروع استراتژیکی دوباره برای ناتو


یادداشتی در نشنال اینترست از زلمای خلیل زاد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد

انتقاد دونالد ترامپ از اتحاد کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی انتقادی وارد است. ناتو نیاز به دگرگونی دارد.

ناتو برای یک شروع دوباره باید سه گام مهم بردارد:

- ایجاد طرح های دفاعی درون کمیته ی نظامی ناتو برای رسیدگی به تهدید روسیه در شمال شرقی اروپا و بی ثباتی و تهدیدهای تروریستی برآمده از خاورمیانه و شمال آفریقا.

- اتفاق نظر بر سر خروجی های مشخص در نیروها، سیستم های تسلیحاتی، توان عملیاتی، پشتیبانی لجستیک و کنترل و فرماندهی که هر کشور عضو باید در پیش گرفته و در بالاترین سطح از آمادگی حفظ کند.

- انجام رزمایش های سالانه وسیع واقع گرایانه که از سوی نیروهای متخاصم به مثابه یک بازدارندگی محسوب شده و نشانگر عزم راسخ و پایبندی اعضا به تعهدات ناتو باشد.

ایالات متحده باید به صراحت برای اعضای اروپایی ناتو روشن کند که بخش بزرگی از قابلیت های توافق شده باید از سوی آن ها تامین شود.

ما باید این پیام دشوار را منتقل کنیم که آینده تعهد آمریکا تحت ماده ۵ پیمان آتلانتیک شمالی به عمل اروپا بستگی دارد.

این امر زمینه را برای یک تقسیم کار جهانی ایجاد خواهد کرد که در آن متحدان اروپایی آمریکا نقش اصلی را در تامین امنیت اروپا برعهده می گیرند؛ ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا نقش عمده حفظ امنیت غرب اقیانوس آرام را تقبل می کنند؛ و به طور جمعی، آمریکا و متحدان جهانی و منطقه ای اش برقراری امنیت در خاورمیانه را متقبل خواهند شد.

ایالات متحده برای اجرای این دکترین باید نقش فعال حمایتی ایفا کرده و یک جدول زمانی سه تا پنج ساله را برای تحقق قابلیت های لازم اروپا تنظیم کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG