لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۳

فرصت ترامپ در ناتو؛ پنجشنبه نشست سران ناتو در بروکسل


دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که اکنون در اولین سفر خارجی خود در مقام ریاست جمهوری آمریکا بسر می برد پس از دیدار از واتیکان و ملاقات با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکهای جهان عصر روز چهارشنبه وارد بروکسل شد. دونالد ترامپ در سفر تقریبا ۱۹ ساعته خود به بروکسل در نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) شرکت می کند.

حضور پرزیدنت ترامپ در این اجلاس بهترین فرصت برای رییس جمهور آمریکا است تا نقطه نظراتش را مبنی بر این که دیگر کشورهای عضو ناتو نیز باید سهم خود را از هزینه های دفاعی بپردازند بیان و از مواضع خود دفاع کند.

کاخ سفید در بیانیه روز سه شنبه خود در رابطه با حضور رییس جمهوری آمریکا در اجلاس ناتو گفت: رییس جمهوری در انتظار ملاقات با همتایان خود در ناتو و تاکید مجدد بر تعهد قوی آمریکا به ناتو و نیز بحث در مورد موضوعات حساس با شرکا، تقسیم مسوولیت ها و نقش ناتو در زمینه مبارزه با تروریسم است.

رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ابتدا در قصر سلطنتی بروکسل با پادشاه بلژیک و چارلز میشل نخست وزیر بلژیک دیدار کرد و روز پنج شنبه در نشست سران ناتو شرکت خواهد کرد. جیم ماتیس وزیر دفاع آمریکا رییس جمهوری را در نشست سران ناتو همراهی می کند.

در حاشیه این اجلاس رییس جمهوری آمریکا با سران تعدادی از کشورها از جمله امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه ملاقات خواهد کرد.

اما در اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در زمینه مبارزه با تروریسم انتظار می رود که آمریکا بر ناتو فشار آورد تا به صورت رسمی به ائتلاف مبارزه با داعش بپیوندد.

همچنین انتظار می رود آقای ترامپ متحدان اروپایی و کانادایی را به پرداخت سهم بیشتری از هزینه های دفاعی ترغیب کند. مساله تقسیم بار مالی و مسوولیت همیشه یکی از مسایل بغرنج در رابطه آمریکا و ناتو بوده است. آمریکا بیش از هر عضو دیگری در این پیمان هزینه کرده و بویژه در دهه های اخیر مشارکت مالی آمریکا در تامین هزینه های ناتو افزایش قابل توجهی داشته است .

پرزیدنت ترامپ بیش از هر رییس جمهور دیگری در آمریکا به این قضیه توجه نشان داده است.

سال ۲۰۰۶ ناتو در مورد اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو توافق کرد.

در حال حاضر تنها پنج کشور به تعهد اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص ملی عمل کرده اند. این ۵ کشور آمریکا، بریتانیا ، استونی، یونان و لهستان هستند.

انتظار می رود مسایل دیگری نیز درنشست روز پنج شنبه ناتو مطرح شود یکی از مهمترین مسایل برای آمریکا پیوستن ناتو به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش است. همچنین ناتو ممکن است نقش آموزشی بیشتری را در افغانستان بر عهده گیرد. آمریکا آماده اعزام چندین هزار نیروی ویژه به افغانستان برای آموزش کماندوهای افغان است و از ناتو انتظار دارد تا در این زمینه همراهی بیشتری به خرج دهد.

پرزیدنت ترامپ در این سفر همچنین از مقر جدید ناتو در بروکسل دیدن می کند.

پرزیدنت ترامپ در جریان این مراسم از یک نمای یادبود حمله های ۱۱ سپتامبر که در مقابل ورودی ساختمان نصب شده رونمایی می کند.

ملانیا ترامپ بانوی نخست که رییس جمهوری آمریکا را همراهی میکند در سفر به بلژیک بیشتر بر مسایل فرهنگی تمرکز خواهد داشت. در قصر سلطنتی، ملکه ماتیلد میزبان خانم ترامپ است. ملانیا ترامپ در این سفر همچنین قرار است از موزه رنه ماگریت دیدن کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG