لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

پنس در جلسه شورای ملی فضا: فرستادن انسان به ماه و سفر به مریخ سیاست ملی ماست


معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید سیاست دولت ترامپ اعزام مجدد انسان به ماه و فرود بر سطح مریخ از جمله اولویت های دولت آمریکاست.

دومین جلسه شورای ملی فضا روز چهارشنبه ۲ اسفند به ریاست رئیس این شورا، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در مرکز فضانوردی کندی در ایالت فلوریدا برگزار شد. عنوان این نشست «ماه، مریخ و جهان فراتر، تلاش به رسیدن به سرحدات آتی» بود.

آقای پنس در سخنرانی امروز خود از برنامه دولت دونالد ترامپ در هزاره کنونی و قصد آمریکا برای پیشگامی در اکتشافات فضایی صحبت کرد.

به گفته او اعزام مجدد انسان به ماه و فرود بر سطح مریخ و بهره گیری از بخش خصوصی از الویتهای دولت آمریکاست.

وی گفت: دولت ما این شورا را احیا کرد شورایی که اهمیت حیاتی برای ادامه و آینده برنامه فضایی آمریکا دارد. شورایی که حدود ربع قرن منحل بود. دولت ما در چارچوب راهبرد امنیتی خود به دنبال توسعه فن آوری مرتبط با فضانوردی و اکتشافات فضایی است. این امر برای حفاظت از امنیت ملی ما با اهمیت است.

آقای پنس افزود: در دسامبر پرزیدنت ترامپ با امضای فرمان ریاست جمهوری اعلام کرد که بازگرداندن انسان به ماه و فرودآوردن انسان به مریخ و آغاز اکتشافات انسان محور فضایی جزو سیاست ملی آمریکاست.

در اولین جلسه این شورا، که نیمه مهر سال جاری برگزار شد، آقای پنس بر اهمیت اعزام مجدد انسان به ماه و برقراری مسافرتهای توریستی در مدار نزدیک زمین که هراز کلیومتر فراتر از لایه جو است.

این شورا ابتدا، سی سال پیش در زمان پرزیدنت جرج بوش پدر تاسیس شد اما پس از چهار سال به علت اختلافات داخلی منحل شد.

کمتر از یکسال پیش این شورا توسط پرزیدنت ترامپ احیا شد. از دیگر اعضای این شورا می توان به حضور وزرای دفاع بازرگانی، راه و ترابری، امنیت داخلی، مشاور امنیت ملی و روسای ادارات امنیت ملی و بودجه و مدیریت اشاره کرد.

آقای پنس در دستور العملی، تعدادی از فضانوردان پیشین و روسای صنایع دخیل در امور فضایی و ساخت موشک را به عنوان مشاورین شورا اعلام کرد. شاخص‌ترین این افراد «باز آلدرین» دومین انسانی است که پا به کره ماه گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG