لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

مشاور امنیت ملی آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان درباره مسائل امنیتی رایزنی کردند


هربرت ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز جمعه ۲۵ فروردین وارد کابل پایتخت افغانستان شد و با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و دیگر مقامات آن کشور درباره مسائل امنیتی گفت و گو کرد.

در پی دیدار آقای مک مستر با اشرف غنی، بیانیه مشترکی منتشر شد که از گفت و گوی دو طرف درباره مسائل امنیتی، اقدامات ضدافراط گرایی، مسائل منطقه ای و سازندگی و بهبود اقتصادی خبر داد.

دیدار آقای مک مستر از افغانستان پس از آن انجام میشود که فرماندهان نظامی آمریکا خواستار استقرار چند هزار سرباز دیگر برای تقویت حضور نظامی در افغانستان شدند.

در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

ژنرال مراد علی مراد، معاون ستاد ارتش افغانستان، می گوید آقای مک مستر مدت کوتاهی پس از فرود در کابل با حنیف اتمر، همتای افغان خود، ملاقات کرده است.

آقای مراد گفت دیدار بلندپایه‌ترین مقام امنیتی آمریکا از افغانستان نشان دهنده حمایت قوی متحدان افغانستان در مغلوب کردن دشمن مشترک، تروریسم، است.

سفر آقای مک مستر به افغانستان تنها چند روز پس از اقدام خبرساز آمریکا در استفاده از قدرتمندترین بمب غیرهسته ای این کشور در هدف قرار دادن مواضع داعش در افغانستان صورت گرفت.

به گفته مقامات افغانستان، تخمین زده شده است که در نتیجه انفجار این بمب موسوم به «مادر همه بمب‌ها» حدود صد نفر از پیکارجویان داعش کشته شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG