لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

نگاهی به اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا؛ چقدر این اعلام در سیاست آمریکا رایج است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری ملی، به منظور هدایت منابع مالی به سوی ساخت دیوار مرزی وعده داده شده، گامی بسیار قابل توجه برداشته است.

پرزیدنت ترامپ: «ما وضعیت های اضطراری ملی از پیش اعلام شده ای داریم. پرزیدنت اوباما، پرزیدنت کلینتون و پرزیدنت بوش همه وضعیت های اضطراری ملی بسیاری اعلام کردند، این اتفاقی منحصر به فرد نیست.»

حقیقت: اقدام اضطراری مورد نظر ترامپ کم نظیر است. روسای جمهوری مورد اشاره او از قدرت اعلام وضعیت اضطراری ملی برای پروژه هایی استفاده نکردند که مورد تائید کنگره نبود.

وضعیت های اضطراری دوره اوباما، بوش و کلینتون به طور عمده با هدف رسیدگی به بحران های ناشی از تحولات خارجی اعلام شده بود. بسیاری از منافع خارجی یا نهادهای مرتبط با تروریسم از دسترسی به منابع مالی شان منع شدند. بعضی از فرمان ها واردات کالاهایی خاص یا سرمایه گذاری در کشورهای ناقض حقوق بشر را ممنوع می کرد.

اندرو بویل، وکیل امور امنیت ملی در «مرکز برنن برای عدالت»، می گوید: «اعلام وضعیت اضطراری ملی به منظور تامین پروژه های عمرانی داخلی از سوی رئیس جمهور امری به شدت نادر است، خصوصا که کنگره به طور مشخص از تامین آن سر باز زده است. مواردی که روسای جمهوری پیشین اعلام کردند از نوع دیگری است.»

با توجه به عدم تمایل کنگره به تامین ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بودجه لازم برای ساخت دیوار مرزی، کاخ سفید روشن کرده است که قصد دارد از طریق وضعیت اضطراری ملی و دیگر تدابیر پول مورد نیاز را از راه های دیگر تامین کند.

بنا بر گزارش «مرکز برنن»، در مجموع، کلینتون ۱۷، بوش ۱۳ و اوباما ۱۲ مورد وضعیت اضطراری ملی اعلام کردند.

«مرکز برنن» ۵۸ مورد وضعیت اضطراری را از سال ۱۹۷۸ پیگیری کرده است که ۳۱ مورد آن همچنان برقرار است.

هدف اوباما از اعلام وضعیت اضطراری ملی توقیف اموال افرادی خاص به دلیل نقش شان در بحران های خارجی در اوکراین، بروندی، ونزوئلا، آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، یمن، لیبی و دیگر کشورها بود. اوباما همچنین از این اختیارات برای مجازات دولت روسیه و سازمان های فراملی استفاده کرد.

تنها وضعیت اضطراری ملی اعلام شده توسط اوباما که منافع خارجی در کانون آن قرار نداشت، در سال ۲۰۰۹، زمانی رخ داد که او برای مقابله با شیوع آنفلونزای پرندگان دست به اقدام زد.

بوش و کلینتون هم در اعلام وضعیت اضطراری ملی، به همین شکل، بر بحران های خارجی تمرکز داشتند. کلینتون در یک مورد، در سال ۱۹۹۹، از آن برای ممنوعیت مبادلات مالی با طالبان استفاده کرد و بوش چند وضعیت اضطراری ملی در واکنش به حملات تروریستی ۲۰۰۱ اعلام کرد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG