لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

ناسا فضاپیمای جدید «اورایون» را با موفقیت آزمایش کرد


فضاپیمای اورایون: اولین ساعات سفر به اعماق فضا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:03 0:00

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده، ناسا، روز جمعه اقدام به پرتاب آزمایشی مدل بدون سرنشین فضاپیمای جدید خود به نام «اورایون» توسط یک موشک دلتا از مجتمع فضایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا نمود.

در این پرتاب آزمایشی، فضاپیمای اورایون قرار بود تا ارتفاع ۶ هزار کیلومتری از سطح زمین بالا رود، و پس از دو بار چرخیدن به دور زمین، تجهیزات مهمی، از جمله سپر حرارتی و چترهای فرود آن به زمین تحت آزمایش قرار گرفتند.

این فضاپیای جدید آمریکایی برای سفر انسان به ماه و مریخ طراحی شده است و نخستین بار طی بیش از چهار دهه است که ناسا، فضاپیمایی با قابلیت حمل انسان به مدار زمین ارسال می‌کند. شکل مخروطی اوریون به آپولو، فضاپیمایی که انسان را به کره ماه فرستاد، شباهت زیادی دارد.

سرعت اورایون به هنگام بازگشت به زمین و ورود مجدد به جو، حدود ۳۰ هزار کیلومتر در ساعت خواهد بود و بر اساس برآوردهای دانشمندان ناسا، دمای بدنه این فضاپیما به ۲ هزار درجه سانتی گراد خواهد رسید، که در آزمایش امروز کارایی سپر حرارتی برای محافظت از فضاپیما و تجهیزات آن، مورد بررسی کامل قرار خواهند گرفت.

پس از حدود ۴ و نیم ساعت پرواز، فضاپیمای اورایون در ساعت ۱۱:۲۹ صبح به وقت شرق آمریکا، در آب‌های اقیانوس آرام، حدود هزار کیلومتری جنوب غربی سواحل سن‌دیگو فرود آمد و کارایی چترهای فرود آن مورد بررسی قرار گرفت.

یک هواپیمای بدون سرنشین ناسا نیز تصاویر تمامی مراحل فرود را ضبط کرد.

پرتاب آزمایشی اورایون قرار بود روز گذشته انجام شود، اما به دلایل فنی و نیز وزش باد شدید، این آزمایش یک روز به تاخیر افتاد.

XS
SM
MD
LG